DVB-T2 je nová technologie televizního vysílání, která se svým způsobem chystá již od roku 2010. Kompletní přechod na ni je v ČR naplánován na rok 2021, do té doby tedy budete některé stanice chytat i na současný set-top box či televizi. Bude jich ovšem ubývat. Od 30. června letošního roku končí s vysíláním na současném DVB-T regionální stanice.

DVB-T2 je pro spoustu laiků jen magický pojem, který vlastně vypadá pouze jako tah obchodů, jak vás donutit koupit si zase nový set-top box či televizi. O co tedy vlastně jde? A skutečně potřebujete nové zařízení?

DVB-T2 je ústupek vysokorychlostnímu internetu

Nová vysílací technologie se opravdu nezavádí proto, aby si lidé museli pořizovat zase nová zařízení. Jde o prospěšnou věc. Za prvé nám přinese HD vysílání, tedy obraz, barvy i zvuk v lepší kvalitě. Za druhé nám umožní mít rychlejší mobilní internet. Co to má spolu společného?

Mezinárodní Telekomunikační unie a poté Evropská unie rozhodly, že se část frekvencí, na nichž je dnes provozována velká část televizního vysílání, vyhradí mobilním operátorům. Ti na nich chtějí provozovat datové sítě páté generace pro vysokorychlostní mobilní internet. Jenže když ubereme část frekvencí, nemáme kam „umístit“ bezplatně šířené televizní programy. Právě proto se vymyslel nový standard DVB-T2, který vyžaduje méně kmitočtů. DVB-T2 nám umožní zachovat pozemní digitální sítě v takovém rozsahu, v jakém je známe dnes.

Kdy přijde další změna v televizním vysílání?

Většina lidí je naštvaných, že musí opět něco měnit. Vy už teď možná chápete, že jiné východisko prostě není, a pokud chceme využívat rychlý internet, musíme přejít na úspornější standard. Tohle však nemusí zmírňovat vaše rozhořčení. Ano, není to dlouho, co se přecházelo z analogového na digitální vysílání a lidé si museli kupovat set-top boxy. Set-top boxy, které jim nejpozději v roce 2021 stejně budou k ničemu, jelikož neumí DVB-T2. Co má tedy běžný člověk dělat, aby se mohl i po roce 2021 dívat na televizi? Máte více možností.

1. Pořiďte nový set-top box či televizi

Už dávno jsou v obchodech k dostání set-top boxy, které DVB-T2 podporují. Ten starý tedy vyhoďte a nahraďte jej novým. Jde o investici cca od 500 Kč do 2000 Kč, což není až tak hrozné, ale nepotěší to. Peníze by se daly investovat i lépe.

Případně je možné pořídit si rovnou televizi s podporou DVB-T2. Jestli tedy uvažujete o tom, že by se vám doma už doopravdy hodila chytrá televize, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Hlavně ale při výběru poctivě čtěte a hledejte ve specifikacích onu magickou zkratku DVB-T2.

2. Spolehněte se na společnou anténu

Jestli žijete v bytovém domě, je tu velká šance, že používáte společnou televizní anténu. Pak by nejspíš řešení neleželo na vašich bedrech. I tyto antény je třeba na DVB-T2 připravit, nicméně není to jen vaše starost. Na anténě je třeba vyměnit či přeladit kanálové vložky, případně natočit antény přijímače směrem k vysílačům, jež budou DVB-T2 signál šířit. Tohle všechno ovšem nějakou chvilku trvá, změny musí schválit družstvo nebo nájemníci, a tak se pokuste aspoň zjistit, jaká je situace ve vašem bytovém domě a zda se něco takového již řeší.

3. Zařiďte si kabelovou televizi

Pokud se chcete vyhnout tomu, že za tři roky bude zase třeba pořizovat nový přijímač/set-top box/televizi, vyřešte situaci jednou pro vždy. Platíte si doma internet? Nejspíš ano. Tak si nechte kabelem kromě internetu přivést také televizi. Většina poskytovatelů internetu tuto službu nabízí, takže zjistěte, zda i ten váš a za jaké ceny. Nebudou-li vám podmínky vyhovovat, zamiřte na web společnosti AIM. Začínala jako poskytovatel připojení na pražských sídlištích typu jižní město a nabízela internet Prosek, nicméně pak se rozrostla do celé republiky. Nyní nabízí AIM po celé ČR svůj internet a právě i kabelovou televizi. Kromě toho s televizí od nich získáte jednu velkou výhodu – možnost přehrávat si veškeré televizní programy ze záznamu, aby vám neunikl ani jeden díl oblíbeného seriálu.

Takže konec přemýšlení o tom, co všechno po vás zavedení nového standardu zase bude požadovat. Pojďte se spíš těšit na HD televizní vysílání a také rychlejší mobilní internet, který díky tomu budeme mít!