Současná pandemická situace se bohužel negativně podepisuje na psychickém zdraví mnoha z nás. Mnoho lidí proto nyní zažívá úzkost. Přečtěte si, jak se projevuje a jak ji lépe překonat, pokud vás přepadne.

Zažíváme složité období

V současné době se svět stále potýká s koronavirovou pandemií. Vzhledem k tomu v západní společnosti převládá především únava z dlouhého trvání veškerých nařízení, které omezují naši svobodu. Není proto divu, že se u lidí objevuje naštvaná a zároveň utlumená nálada. Výjimkou není ani frustrace vyplývající z nepříjemnosti celého stavu, se kterým jsme dosud neměli žádnou zkušenost.

Úzkost není nic neobvyklého

Úzkost představuje zcela normální reakci organismu na takovou situaci, kterou na vědomé či nevědomé úrovni vyhodnotíme jako ohrožení. Nezáleží přitom na tom, zda je toto ohrožení způsobené faktickým stavem nebo jen pouhou představou. Jinými slovy můžeme říct, že je to právě myšlenka, která úzkost vyvolává. Na druhou stranu je to také právě myšlenka, která dokáže úzkost efektivně zastavit.

Projevy úzkosti mohou být u každého člověka mírně odlišné. Většinou ji však provází řada tělesných projevů, mezi které lze zařadit například nedostatečnost dechu, pocit knedlíku v krku nebo pocit na omdlení. Někteří lidé se při úzkosti také mohou potýkat s trávicími potížemi nebo třeba zvýšenou potivostí.

TIP: Naučte se techniky NLP, které vám při úzkosti mohou výrazně pomoct.

Jak s úzkostí zatočit?

Jestliže vás úzkost přepadne, existuje několik způsobů, jak tento stav zlepšit. Vždy je však třeba pamatovat na to, že každý člověk je jedinečný a co platí na někoho, nemusí platit na někoho jiného.

Udělejte opak toho, co chce vaše mysl

Jestliže se potýkáte s chronickou úzkostí, zapamatujte si jednu jednoduchou zásadu. A to, že v takovém případě udělejte přesný opak toho, co vám radí vaše mysl. Pokud vás tedy přepadne touha jen zalézt do postele a nic nedělat, zkuste to zlomit. A místo toho vyrazte třeba na procházku nebo si zaběhat. Díky tomu, že změníte polohu a zaměstnáte svoji mysl, se budete cítit o něco lépe.

Omezte čas strávený na sociálních sítích

Sociální sítě se staly neodmyslitelnou součástí našich životů. Zkuste však jejich sledování omezit na minimum. Zároveň se vyhněte neustálému pročítání zpravodajství. Veškerá média a sociální sítě jsou v dnešní době konstruovány tak, aby uchvátily naši pozornost. Jejich použité strategie jsou přitom postaveny na evolučně zděděných zkratkách naší nevědomé mysli.

Sportujte a vyrazte do přírody

Fyzická aktivita je důležitá pro naši psychickou pohodu. Pokud však fyzicky pracujete, dopřejte si dostatek klidového odpočinku. Myslete také na pravidelné procházky do přírody, a to i ve špatném počasí. Náš mozek je totožný jako mozek pračlověka, který se každý den pohyboval v přírodě a dýchal čerstvý vzduch. Jsme součástí přírody a pro naši psychickou pohodu jí potřebujeme být nablízku.

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.