Pojem psychosomatika je postaven na schopnosti lidské mysli přivodit si nemoc, nebo se z ní vyléčit. Přečtěte si, jak přesně funguje a v čem spočívá rozdíl mezi takzvaným placebo a nocebo efektem. 

Na čem je psychosomatika založená?

Psychosomatika jako taková stojí na základech, které shrnují poznatky a schopnosti lidské mysli přivodit si nemoc, nebo se z ní vyléčit. Zjednodušeně řečeno, v některých zemích je psychosomatická péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění a zároveň bývá někde uznávána jako nadstavbový obor pro studenty lékařských fakult. 

Pokud se na psychosomatiku podíváme z širšího úhlu pohledu, můžeme v ní vidět způsob uvažování o zdraví a nemoci, který bere v úvahu člověka a sleduje jeho zdravotní potíže v kontextu jeho osobního příběhu. 

S trochou nadsázky bychom mohli říct, že nemoc většinou značí nějakou chybu, které se člověk ve svém životě dopouští. 

TIP: Osvojte si nejmodernější poznatky z NLP a koučinku. Přihlaste se na 10měsíční vzdělávací program NLP kouč. 

Placebo efekt

S psychosomatikou velmi úzce souvisí takzvaný placebo a nocebo efekt. Termín placebo přitom na vědecké úrovni vůbec poprvé popsal dr. Henry Beecherem v roce 1955. Prokázal totiž, že když svým pacientům podal místo účinného léku například cukr, přibližně třetina osob se z nemoci vyléčí

Efektivnost léků je proto v současné době postavena na vědeckém důkazu o tom, že daný lék efekt placeba převyšuje

A proč přesně na nás placebo tak působí? Odpověď na tuto otázku bohužel současná věda nezná. Mysl a tělo spolu ovšem vzájemně komunikují pomocí hormonů a neuropřenašečů, které vznikají v mozku a následně předávají signály jiným částem těla. Mysl tedy dokáže naše tělo naprogramovat k různé aktivitě. 

Nocebo efekt

Význam placebo efektu nyní známe, pojďme se zaměřit na takzvaný nocebo efekt. Jedná se o přesný opak placeba a v praxi při něm tedy dochází k očekávanému zhoršení obtíží, jelikož pacient předpokládá, že tomu tak bude. 

Typickým příkladem nocebo efektu je objevení nežádoucích příznaků po přečtení příbalového letáku k nějakému používanému léku. Efekt noceba se zároveň velmi často objevoval u lidí v nedávné době po přečtení velmi módních článků o nesnášenlivostí lepku či laktózy. 

Symptomy nocebo efektu se přitom nemusí objevovat pouze u jednotlivců, ale také u celých skupin

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.