Doba se sice změnila a ženy už ve velkém nerodí ve dvaceti. Stále se však společnost dívá na starší rodičky jako na něco „zvláštního a divného“. Ihned začínají počítat, kolik jim bude jako rodičům, když bude mít jejich potomek patnáct, bude plnoletý nebo bude mít dvacet. Začnou se možná i všetečné ptát, zda se nebojí, že to zvládnou a podobně.

Trochu starší rodiče

Starším rodičům se připisuje někdy i zbytečná úzkost a pečlivost o dítě, rodiče se přirozeně možná víc a víc bojí o děti. Občas vznikají i zvláštní situace, kdy si tatínka plete okolí s dědečkem. Ženy začínají rodit čím dál později, takže žena, která rodí ve čtyřiceti, není vůbec nic divného a zvláštního.

Někdy může jít o prvorodičku, která se jen snažila, a nějak to nevycházelo, může jít o dítě plánované, neplánované, s velkým věkovým rozestupem od dalšího sourozence. Je jedno, jak se to stalo, ve chvíli, kdy se dozvíte, že budete rodiči v takovém pokročilém věku, začínáte se na vše připravovat. Tak jako mladší rodiče. S touto věcí se pojí také to, že lidé mají pocit, že si na ně bude okolí ukazovat a říkat si, jak je možné, že jsou v takovém pozdním věku rodiči?

Úzkost a strach

Starší rodiče mohou mít trochu úzkostnější výchovu. Z jejich úst můžete slýchávat „nedělej, nechoď tam, dej pozor, nestrkej tam prsty, nestoupej na ten kolotoč, drž se, neskákej…“. Většina dětí starších rodičů se shoduje na tom, že byly víc chráněné a rodiče se o ně strachovali. S kamarády chodit nemohly, neustále nad nimi potřebovali rodiče kontrolu. Je určitě na každém, aby zvážil těhotenství a rodičovství v pozdějším věku. Vše má svá pro a proti.