Za chvíli už nám začne léto v plném proudu. Na zahrádce nám bude dozrávat ovoce a zelenina.
Už v těchto dnech můžeme koupit na různých trzích jahody a další ovocné plody. Pokud uvažujete, že tento rok nebudete jen zavařovat, vyrábět marmelády a péct třešňové bublaniny, ale budete i odšťavňovat, pořiďte si odšťavňovač.
Proč vlastní domácí ovocné šťávy? Třeba proto, že čerstvé šťávy jsou chuťově nejlepší. Nemusí se do nich přidávat žádné dochucovadla, chemické látky. Doma je rychle spotřebujete a pokud zrovna odšťavníte větší množství šťávy, chvíli vám v lednici vydrží.
Ovocné a zeleninové šťávy vás v létě osvěží a mnohdy i v parných dnech trošku zasytí. Ovoce má k tomu vysoce omlazující účinky. Kromě vitamínů obsahuje i glukózu, aminokyseliny, minerální látky a mastné kyseliny. Ovocné šťávy pomůžou vašemu organismu tím, že ho budou zbavovat jedovatých odpadových produktů a zbytků látkové výměny. Jednoduše pomáhají vašemu tělu očistit se.
K tomu, abychom si doma dokázali připravit chutnou šťávu si musíme koupit kvalitní odšťavňovač. Princip jejich fungování je prostý. Ovoce a zeleninu dokáží nastrouhat na struhadle a pak odstředivou silou přes síto vytlačí šťávu. I když odstředivé odšťavňovače jsou asi v domácnostech nejvíce používané na trhu existují i jiné, které taktéž dokáží vyrobit lahodnou tekutinu. Například šnekové odšťavovače nebo dvouhřídelové odšťavovače, které dokáží vylisovat šťávu i z bylinek.
Ať už si vyberete jakýkoliv přístroj je důležité si před vlastní koupí zvážit, co a hlavně jak často budete odšťavňovat. Je vždycky dobré zjistit si počet otáček a výkon motoru a také kvalitu materiálu, ze kterého je vyrobeno síto a struhadlo. Čím je počet otáček vyšší, tím je většinou práce odšťavňovače lepší.
Mnohé hospodyňky se sice shodují, že čištění přístroje je fuška, ale šťávu si vynachválit nemohou. V letních měsících ji určitě ocení jak děti tak dospělí.