Třídění odpadu- o tomto tématu se mluví poměrně často a přesto ještě řada z nás odpad netřídí. Proč? Může za to pohodlnost? Nebo snad nevědomost? Ať už za to může cokoliv, já osobně můžu ovlivnit pouze tu nevědomost a to tím, že vám o třídění odpadu něco málo napíšu. Ráda bych začala organickým odpadem, který si můžeme sami doma pěkně vyřešit, máme-li zahrádku.

Kompost

Kdo neslyšel o kompostu? Kompostování je šetrný a ekologický způsob jak recyklovat organický odpad a ještě z něj mít užitek. Díky přírodě a organických přeměn získáte z kompostu skvělé přírodní hnojivo, díky kterému bude zahrádka plodit mnohem zdravější a hezčí ovoce a zeleninu.

Jak to všechno funguje?

Funguje to velice snadno a přirozeně. Houby, bakterie, žížaly a hmyz se postarají, aby se váš organický odpad velice rychle rozložil. A právě příroda nám tímto procesem pomůže ke vzniku hnojiva, které bychom museli jinak kupovat. Z toho vyplývá, že ušetříte nejen na hnojivu, ale také získáte přirozené hnojivo pro své květinky.

Kompost by měl mít na vaší zahrádce určené místo. K tomuto účelu slouží kompostéry. Ideální volbou je dřevěný kompostér. Jsou to dřevěné ohrádky, nejčastěji ze smrkového dřeva, které jsou ošetřeny impregnací, aby se prodloužila životnost tohoto kompostéru.

Chcete-li tedy pomoci přírodě a chcete-li třídit odpad a mít z něj také užitek pro sebe a pro svou zahrádku a své záhonky, měli byste vědět, co do kompostu patří a co byste do něj házet neměli. Do kompostu můžete házet listí, drobné větvičky, piliny, drcené kartony a klasické papíry, také posekanou trávu, zbytky ovoce a zeleniny, běžný kuchyňský odpad rostlinného původu a také hnůj od zvířátek.

Do kompostu však nikdy nedávejte odpad, který nemá rostlinný původ. Dále do kompostu nepatří velké kusy dřeva, překližky, lakované nebo natírané dřevo, voskovaný nebo křídový papír, maso, rostliny, které byly zasažené plísní apod.