Nejen těhotenství, ale samotný průběh oplodnění je pro budoucí rodiče krásný proces. Ale jako každá věc, i těhotenství a rodičovství sebou přináší své zápory. Většině z nich jde zamezit, stačí se správně informovat. Zajímá vás, které věci jste o těhotenství a rodičovství možná netušila?

Žádná chuť k jídlu = žádné děti!

Ačkoliv by si to většina z nás nemyslela, je jasné že naše hmotnost a stravování je úzce spojeno s reprodukčními silami. Dalo by se to snadno přirovnat k závažné nemoci jménem anorexie. Pokud dívka trpí mentální anorexií – tedy obrovským úbytkem váhy, stresem, depresemi a nechutí k jídlu, pak ve většině případů ztrácí možnost být plodná. To samé platí i pro dospělé ženy, které nemají chuť k jídlu. Pokud neustále držíte přehnané diety, snažíte se jíst co nejméně, pak jste zodpovědné za selhání genetického mechanismu a ztrácíte možnost být plodná. Vše by se dalo shrnout do jedné věty, a to: „Schopnost mít děti si určujeme sami podle toho, jak moc jíme“.

Pokud vaše tělo pocítí, že mu nedáváte dostatek živin a šidíte ho, jednoduše vypne reprodukční mechanismus, což navíc vede k obezitě. Krom toho, mozek neobdrží signál reprodukce. Pokud tělo nemá dostatek jídla, není schopné zajistit výživu potomstva. Jinými slovy vypne, aby spořilo energii pro přežití v tzv. těžkých podmínkách. Takže, pokud chcete miminko, určitě se v jídle nešiďte. Jezte zdravě, střídmě a pravidelně.

Nebezpečí jménem deprese!

Jak jistě víte, deprese často doprovází náš běžný život. Těhotné ženy, i když je to někdy obtížné, by se však depresím měly obloukem vyhýbat. Pokud je žena během těhotenství v depresi., zpomalí se intelektuální růst a vývoj dítěte. Dalo by se říci, že je-li žena zdravá a netrpí depresemi, snižuje toto riziko až o neuvěřitelných 34% s porovnáním proti ženám, které trpí depresemi často. Během těhotenství se tedy doporučuje vyhnout se situacím, které by mohly nastartovat vaši nervozitu, nebo by vás mohly uvést do úzkostných a nepříjemných situací, které způsobují deprese. Různé studie prokázaly, že v případě, že deprese u matky přetrvávají i poté, co se miminko narodí, pak je šance, že bude dítě trpět během svého života mentální retardací.

Těhotné ženy a alkohol?

Mnoho budoucích maminek a mladých žen zajímá otázka, jak je to s konzumací alkoholu během těhotenství. Druhou nejčastější otázkou je, pokud se alkohol může konzumovat, v jaké míře. Myslíte si, že je dobré popíjet alkohol, pokud nosí žena pod vlastním srdce dítě? Bohužel správné množství neexistuje, tudíž musí žena věřit své vlastní intuici a dbát na to, že to co pije, „dopřává“ i svému děťátku. Vědci se bohužel neshodují. Někteří tvrdí, že konzumace alkoholu během těhotenství je přísně nezdravá a žádná žena by ho neměla zařazovat do svého jídelníčku. Proč? Děti se v takovém případě mohou narodit s fetálním alkoholovým syndromem, které v pozdějším věku trpí nízkým IQ, poruchami pozornosti a mají další fyzické handicapy.

Britští vědci však stojí za svým – jiným názorem. Podle nich je pro ženy během těhotenství dobrá konzumace vína. Samozřejmě ve správném množství, které je podle nich udáváno 2-3 sklenice vína týdně. Samozřejmě samotné uvážení, zda si víno dát nebo nedát, závisí také na uvážení lékaře a samotné maminky.