Už od mala učíme své děti tomu, že všechno stojí peníze a nic není zadarmo. Jednoho dne ale přijde ta chvíle, kdy za vámi vaše malé dítě přijde a o nějaké poprosí. Vy máte dvě možnosti, buď mu koupíte to, oč žádá nebo mu svěříte „drahé“ koruny do vlastnictví. Ptáte se, zda je vhodné malým dětem dávat peníze jen tak?
Vždy je důležité si uvědomit, zda je správné svému dítěti dávat kapesné, nebo mu po čase prostě koupit to, po čem touží. Jednoho dne se tomu nevyhnete a dítě bude o peníze žádat a vy zrovna třeba nebudete mít čas na to, abyste šli s ním mu koupit to, co chce. V takové chvíli vám nezbyde nic jiného, než mu peníze svěřit a naučit ho s nimi hospodařit.
Dítě si musí uvědomovat hodnotu peněz
Nezáleží ani tak na tom, kolik peněz dítěti dáte, protože vaše ratolest si musí být vědoma toho, že každá koruna je „drahá“ a důležitá. Vaše dítě nesmí mít pocit, že peníze padají z nebe. Pokud víte, že si v obchodě rádo dupne, aby dostalo to, co chce, pak to není v pořádku. V takovém případě je nejdříve nutné dítě naučit, kdo je tady pán a kdo peníze vydělává. Na obranu můžete říct něco v tom smyslu „můžeš jít za mě do práce a mít peněz kolik chceš“. Malé dítě samozřejmě nechápe, co práce obnáší a tak nebude mít žádné argumenty. Nejlepší je, pokud si vaše dítě uvědomuje, jak jsou peníze „vzácné“ a že je třeba k jejich získání něco udělat.
Navrhněte kompromis
Můžete si doma udělat přehlednou tabulku (máte-li třeba i víc dětí) a do nich napsat týdenní nebo měsíční rozpis úkolů (vysávání, mytí nádobí, převlékání povlečení aj). Vždy, když vaše dítě udělá jednu z těchto činností, napíšete mu do jednoho z příslušných políček např. 5,-Kč. Uvidíte, že vaše dítě si bude více uvědomovat to, že hodnota peněz musí být řádně odčiněna – například domácími pracemi. Důležité je, aby vaše dítě dělalo každou činnost pořádně a vědělo, že to, co dělá, je prospěšné i pro celou rodinu a pohodlí domova. Jestliže vaše dítě nic neudělá samo od sebe, jednoduše mu nic nedejte – tak to koneckonců chodí i v praxi.
Kapesné
Malé děti, okolo těch 6-13 let, by podle mnohých psychologů neměli dostávat peníze jen tak, ovšem vy můžete dítěti navrhnout, že za dobré chování, může dostávat každý měsíc určitý obnos peněz. Důležité je, abyste ho naučila, že s penězi se musí umět hospodařit a že není nutné je utrácet za zbytečnosti. Pokud to půjde, sežeňte svému malému dítěti brigádu – ovšem takovou, které bude schopné. Vaše dítě si tak bude odmala vědomé toho, jaká je jejich hodnota a že pro jejich získání se musí něco udělat.
Nejlepších výsledků však dosáhnete tehdy, když vaše dítě udělá něco pro sebe. Peníze by mu tedy měly být poskytnuty tehdy, když odvede nějakou dobrou práci – třeba ve škole. Naučte své dítě tomu, že škola a známky jsou důležité. Můžete to udělat tak, že za každou jedničku dostane třeba 2,-Kč (částka za jedničky by však neměla být příliš vysoká). Čím budou známky horší, tím míň peněz bude dostávat. Např. dostane-li dvojku, může dostat 1,-Kč nebo také nic. Konečný výdělek vašeho dítěte můžete sečíst na konci každého týdne. Uvidíte, že jeho snaha se projeví. Snažte se děti motivovat penězi až v co nejvyšším věku, tzv. že malé děti (cca do 7 třídy), by neměly své známky brát na úkor peněz. Proč? Když se to vezme z druhé strany, jsou děti upláceny, ovšem je někdy těžké je přesvědčit k tomu, co je správné.