Myslíte si, že mezi klasické příznaky těhotenství patří především nedochvilnost menstruace a ranní nevolnosti? Ano, máte pravdu, ovšem existuje celá řada dalších nepatrných příznaků, které mohou těhotenství znamenat. Tyto příznaky se dokážou projevit už v druhém týdnu těhotenství. Neznamená to však, že pokud budete mít jeden, že jste okamžitě těhotná. Spíše je to taková pojistka – jinými slovy, zapomněla jste si vzít antikoncepci a po čase máte tyto příznaky? Raději si zajděte ke gynekologovi nebo si nechte udělat těhotenský test.
Znovu opakujeme, že pokud se u vás tyto příznaky objeví, okamžitě to neznamená, že jste těhotná. Spíše je toto určené pro ženy, které už delší dobu tuší, že by mohly být v jiném stavu. A pokud na víc jak polovinu těchto příznaků odpovíte „ano“, pak už je nutné uvažovat o použití těhotenského testu či zvažovat návštěvu gynekologa.
Věděli jste, že těhotenství dokáže produkovat až nadměrné množství hormonů, které ve vašem těle kolují a dokážou nasekat spoustu důsledků, na které nejsou ženy mnohdy zvyklé. Například, pokud vaše tělo produkuje nadbytečné množství hormonů, zvyšuje se průtok krve do prsou. To znamená, že vás prsa mohou lehce bolet, být citlivé. Občas se také stává, že otěhotní-li žena, změní její prsa barvu. Jsou i případy, kdy se stane, že mají prsa lehce namodralou barvu – ta je způsobena přítomností modravých žilek pod povrchem kůže, která je na prsou velice jemná. V průběhu těhotenství mohou být tyto žíly a žilky vidět dvojnásobně. Citlivost, tlak a změna barvy však nejsou jediné věci, které se s vašimi prsy mohou dít. Krom barvy prsou se během těhotenství mění také barva bradavky – ty mohou být tmavší než obvyklé. Stejně jako prsa, i ony mohou být během očekávání citlivější a můžete mít pocit lehkého mravenčení v důsledku hormonálního nárůstu. Tyto příznaky se mohou objevit už v prvním týdnu těhotenství.
Nyní se zaměříme na spodní část těla. Máte v poslední době světle hnědý či narůžovělý výtok a není to u vás obvyklé? (pozn.: hnědý ani růžový výtok u žen není „obvyklý“ nikdy, a pokud nejste těhotná a přesto ho máte, zajděte si ke gynekologovi). Tento výtok mohou mít ženy také pár dní před nebo po menstruaci. Ptáte se, proč vlastně dochází ke „špinění“? Špinění může však nastat i tehdy, když se oplodněné vajíčko váže k děložní stěně. Tento neobvyklý výtok většinou doprovází mírné křeče v podbřišku. Špinění však není jediný příznak možného těhotenství. Příznak těhotenství může být také časté močení. Pokud i vy máte v poslední době nutkání často navštěvovat toaletu a nikdy tomu tak nebylo, může to znamenat hodně věcí, např. to, že pokud vás to při močení pálí, zřejmě trpíte zánětem močových cest – urgentně navštivte lékaře! Časté návštěvy toalety mohou znamenat i těhotenství. Pokud si nejste jistá, je dobré si udělat těhotenský test.
Během těhotenství mohou mít ženy i příznaky, se kterými se mohou setkat i ženy, které nejsou těhotné. A nejen ženy, ale i muži, dospívající nebo děti. Uvolňování nadbytečných hormonů v těle zpomaluje do jisté míry trávení. To může způsobit, že vaše tělo nebude schopné potravu rychle strávit a vy se můžete cítit „nafoukle“. Trpíte-li častým nadýmáním, které je doprovázeno křečemi v podbřišku, a máte jiné další příznaky, raději se obraťte na lékaře.
A samozřejmě, jeden z klasických těhotenských příznaků, jsou ranní nevolnosti. Téměř každá druhá těhotná žena jimi trpí alespoň jednou během svého očekávání. Je tedy jen několik málo žen, které se jim vyhnou. Máte po rádu v poslední době nevolnosti, které doprovází např. závratě nebo „žaludek na vodě“, možná bude lepší, když opět kontaktujete svého lékaře. Těhotenství sebou samozřejmě přináší celou řadu dalších příznaků, jako např. extrémní únava – tou však mohou trpět i muži, děti, dospívající i ženy, které těhotné nejsou. Neznamená to tedy, že když jste včera špatně spala a dneska jste šíleně unavená, že musíte být těhotná. Jestliže ale trpíte vyjmenovanými příznaky a tento vás také trápí, může to být zapříčiněno taktéž těhotenstvím. Proč? První dny těhotenství způsobují, že je tělo vyčerpané ze změn, které nastávají – vyrovnává se s hormonálními změnami.
Další klasický příznak těhotenství jsou náhlé chutě – pokud máte v poslední době chuť na věci, které jste nikdy nejedla, nikdy vám nechutnali nebo máte opravdu podivné chutě (např. okurky a následně šlehačku nebo špagety), pak se ve vás možná něco děje. Těhotenství může totiž zcela změnit váš smysl pro chuť k jídlu, nejen že budete mít kovový jazyk, ale zvýší se záliba v potravinách, které jste možná doposud nesnášela. Změny chutí se projevují především v druhém týdnu těhotenství. Změna chutí však není posledním příznakem. Samozřejmě dalším klasickým, zcela asi nejočekávanějším, je ten, že se vám nedostaví očekávaná menstruace – a to i přesto, že berete antikoncepci zcela poctivě. Jestliže se vám stává, že zapomínáte a druhý den prášky dobíráte, můžete zpoždění očekávat a nemusí to znamenat, že jste těhotná. Navíc ženy, které prášky neberou pravidelné a taktéž zhruba ve stejnou hodinu, se tím spíše mohou dočkat zpoždění menstruace. V takovém případě je nutné spoléhat na jiné příznaky, resp. začít je pozorovat, případně navštivte lékaře nebo si udělejte těhotenský test.
A na závěr, tu máme jednu z nejspolehlivějších věcí, které vám prakticky na 99% prozradí, zda jste nebo nejste těhotná – těhotenský test. Je však důležité si pořídit kvalitní, ne nějaký obyčejný za 20,-Kč. Novodobé testy jsou schopné potvrdit graviditu už po druhém týdnu. Těhotenský test lze zakoupit např. v lékárně, v drogérii nebo ve vybraných marketech. U většiny testů je to tak, že pokud se vám na něm objeví dvě čárky, znamená to, že jste těhotná. Je však důležité si před jeho použitím pozorně přečíst příbalový leták, protože každý test je jiný a každý test může zobrazovat graviditu jinak.