V minulém díle jsme si povídali o tom, proč některé ženy nechtějí mít u porodu svého muže. Dnes bychom se mohli zaměřit právě na muže. Od našich mužů je skutečně krásné gesto, že chtějí být u porodu s námi a držet nás při tom za ruku, ale opravdu je to dobrý nápad? Proč lékaři začínají pochybovat o vhodnosti přítomnosti otců na porodním sále?
A co na to muži?
Někteří muži chtějí být se svou ženou děj se co děj. V dobrém i zlém. To je opravdu úctyhodné a před takovým mužem smekám klobouk dolů. Jenomže pravdou je, že jsou i tací, kteří si nejsou tak úplně jisti, zda k porodu jít či nejít. Proto by žádná žena neměla na svého partnera tlačit.
Poporodní deprese
Myslíte si, že poporodní deprese se týká pouze žen? Kdepak! Čím dál častěji se postnatální deprese objevuje taky u mužů, kteří byli s ženou u porodu. Ne každý muž se s pohledem na takto trpící ženu vyrovná.
Další mužské problémy
Jestliže se muž chystá k porodu svého prvního potomka, nikdo nemůže jistotou říci, jak se muž zachová. U porodu omdlévat nemusí, ale šok, který tím utrpí, se může projevit později a zcela jinak. Mnoho mužů mívají po porodu problém s erekcí. Přestože muži jsou rádi, že mohli být se svou ženou v tento okamžik, jejich psychika na to nebyla dostatečně připravená, přestože si přečetli řadu knih, viděli instruktážní video, chodili s maminkami do poraden a do kurzů. V mužích porod zanechává příliš velkou ránu, se kterou si neumí mnohdy poradit. Jejich podvědomí si připustí, že jejich žena “trpí kvůli nim” a právě odtud může vzniknout obava z dalšího možného těhotenství a ze sexu vůbec.