Děti jsou smyslem našeho života, tedy většiny žen. A některé ženy netuší, že děti mají různé potřeby. Jsou to věci velké, a také maličkosti. A právě ty maličkosti, pokud dětem nejsou dopřávány, jim mohou po čase scházet nebo se na nich různými způsoby podepsat. Například taková chvála – důležitá součást dětského života.

Pokud jste si mysleli, že by se děti měly chválit jen ve chvílích, jako je např. den dětí nebo za hezké známky, pak jsou vaše myšlenky nedostatečné. Stejně jako partneři, i děti potřebují od svých rodičů slyšet, že jsou úžasné a že jste rádi, že je máte.
Jestliže patříte mezi matky, které svě děti sice podporují, ovšem nikdy je dost často nechválí, pak by možná bylo dobré trochu zabrat. Samozřejmě každé dítě je individuální a role matky je složitá a někdy může být opravdu těžké poznat, zda se zachovat tak či onak. Zda dítěti povolit jít o hodinu dýl ven, zda ho nechat koukat na televizi nebo zda mu tu cukrovinku koupit. To je uskalím rodičů – nikdy totiž přesně nevíte co je správné, resp. co byste měli udělat. I přesto existuje seznam věcí, které byste svým dětem měli dopřát za každou cenu. Mezi ně patří i již zmíněná chvála. Je jasné, že svému dítěti nebudete od rána povídat, jak je fantastické, neuvěřitelné a dokonalé. Chválu si samozřejmě musí každý jedinec zasloužit. A ano, i děti to umí.

Chvála součástí dětského života

Některé ženy si možná myslí, že dítě by mělo být chváleno jen za dobře odvedenou práci. Ano, jenže ne všem dětem se daří a přiznejme si, že rozvíjet dětské sebevědomí může být pro mnoho dětí těžké. A právě proto mu ho můžete pomoci budovat za pomocí zasloužené chvály. Představte si situaci, že jste opět dítě a vaše maminka nebo tatínek vás nikdy za nic nepochválí a prakticky se ubírají jen k tomu, co vám nejde. Ne, to skutečně není dobře, to dětské sebevědomí může akorát snížit.
V současné době existuje mnoho studií, jenž zkoumají dětské myšlení a chování. Mezi ně patří i vlivy z okolí – jako chvála. Podle studie slýchá průměrně 2-leté dítě okolo 400 negativných prohlášení denně, zatímco těch pozitivních je jen okolo třiceti. Hrozně číslo, nemyslíte?

Děti potřebují vědět, že svět do kterého se narodily je pozitivní, veselý a lze v něm žít dlouhý a šťastný život. Ovšem utváření si obrázku z negativních poznatků nemůže přinést nic dobrého. A sami jistě moc dobře víte, jak je dětství důležité – a také co, co si z něj odneseme. Další studie ukazují, že děti, jenž nastupují na základní školu, mají vcelku vysoké sebevědomí. Ovšem se školou přicházejí i určité povinnosti a starosti. Ty dětem mohou zamotat hlavu a také snížit jejich sebevědomí na opravdu nízkou hranici. Samozřejmě je zde mnoho faktorů, které dětské sebevědomí ovlivňuje. Mezi ty negativní patří např. dětská šikana na školách.

Za co je pochválit

Myšlenky, že by vaše dítě mohlo být rozmazlené, když ho budete neustále chválit, jsou mylné. Dítě rozmazlíte v případě, koupíte-li mu každou „blbůstku“ na kterou si ukáže a bude-li mít nad vámi určitou moc. Kdo je v tomto případě dítětem?
Zpět ale ke chvále. Dobře míněnou chválou může být to, že svému dítěti ukážete, jakou máte radost z toho, že má pěkné známky ve škole. Přinese-li ty špatné, nezlobte se na něj! Prostě můžete své dítě vzít do náruče a říct, že se společně všechno naučíte, že víte, že je chytrá/ý a že jste tým. Děti v takovém případě vědí, že na život nejsou samy a že za nimi vždy někdo stojí. A za co dál děti chválit? Za každou drobnost, která vyžaduje úsilí. Namaluje-li hezký obrázek, naučí se básničku, začne si zkoušet sám/a zavazovat tkaničky, nebo když vás prostě jen poslouchá a nezlobí.
Samozřejmě s chválou se má šetřit a i děti si ji musí zasloužit. Jestliže vaše dítě není poslušné a vy na něj nechcete křičet, mohlo by se z něj časem stát arogantní a sebejisté dítě, které si žádné chvály neváží.

Přijde-li váš syn nebo dcera domů s brekem, že zápas nebyl vyhrán nebo že ve škole má špatné známky, zkuste ho povzbudit a pochválit i za dosavadní, ačkoliv neúspěšné, úspěchy. Je důležité umět dětem pomoci rozpoznat jejich nedostatky a stejně tak je důležité je podporovat jejich nadání.

Pokud je chvály moc, také to škodí! I přesto, že je důležitou součástí dětského života, nepřežeňte to a neříkejte své dceři neustále jak je překrásná, chytrá a dokonalá. Časem by si na to mohla zvyknout a opravdu to tak brát. Jinými slovy, může si myslet, že víc už dělat nemusí. Vámi vyřknutá krása a dokonalost jí může stačit. Podporujte své děti, aby zkoušely nové, obtížnější aktivity, odměňujte je oblíbenými činnostmi. Konkrétní chvála je lepší, než obecná chvála. Je totiž upřímnější a dokáže pozvednout zdravé sebevědomí.