Nejsou to chlapi ani čokoláda! Možná je v knížce mnohé z života samotné autorky. Poznala a prožila si tajemství obyčejného lidského štěstí, hluboké sounáležitosti se životem. Přesto její příběh začíná v cukrárně plné čokolády, kterou vlastní sympatická Maya, žena s mnoha kily navíc a poněkud pesimistickým nazíráním na svět.

kniha

Knížka bez klasického happyendu?

Budete svědky přeměny této ženy ve vysněnou úspěšnou spisovatelku. I když její úplná budoucnost je v knize maličko zahalena a opouštíme ji ve chvíli, kdy má teprve ke štěstí najisto našlápnuto i druhou nohou… a zdaleka ještě není úspěšná – vývoj příběhu a intuice každé čtenářky musí být neomylná. Je na správné cestě a mě je sympatické, že tady není žádný laciný happyend – svatba, dům plný dětí a neomezené bankovní konto…

Menna van Praag je absolventka Oxfordu, žurnalistka a milovnice čokolády. Žije v Anglii se svým gurmánským manželem Arturem, který provozuje vegetariánskou kavárnu. Před sedmi lety byla Menna servírkou, bojující s nadváhou. Její vlastní máma a učitelka života Vicky ji inspirovala k velké změně. Z třídenního osvícení, které Menna zažila, se zrodil její debut, kniha Štěstí, láska, čokoláda. V roce 2011 pak vydala její pokračování Happier Than She´s Ever Been (Šťastnější, než kdy dříve).

Knížku pokřtila Naďa Konvalinková

A byl to výběr kmotry nadmíru šťastný. Žena, která kolem sebe šíří právě takovou záři, k jaké se dopracovala Maya. Křest proběhl před pár dny v pražské Čokoládové cukrárně, takže přípitek nemohl být jiný,než hustý, kvalitní a čokoládový.  K dispozici také byly miniaturní bonbony, jež vypadaly úplně stejně jako ty na titulní straně knihy.

obr. č. 1

„ Je to moudrý, s nadhledem podaný příběh, který lze číst tak trochu jako pohádku pro dospělé a slupne se se stejným požitkem jako jemný čokoládový dort“, uvedla Naďa Konvalinková. Ano, pohádka pro dospělé…

Proč by se pohádka neměla stát skutečností?

Kmotra této knihy měla určitě pravdu v tom, že dojem pohádky tu často vzniká. Příběhu nelze upřít obrovskou duchovní moudrost, která by měla prostupovat našimi životy. Ale protože z teorie nelze dobře žít a vždy platí, že teprve ten, kdo něco prožije, to může poté nadále použít, může se příběh zdát někdy až přespříliš sladký. Vezměme však v úvahu to, že autorka tu musela do praxe včlenit to, co se mnozí z nás učí celý život nebo dokonce po mnoho životů. Jde tedy o modelový příběh, ve kterém Maya opouští cukrárnu, jež provozuje na památku své maminky a s velkou tvrdě vydřenou odvahou jde za svým snem stát se spisovatelkou.

Potkáváme lidi, kteří nás ovlivňují

Další do života velmi dobře upotřebitelnou informací je, že často potkáváme lidi, kteří nás obohatí, ovlivní a navedou nás na správnou cestu. Pár slovy, letmým setkáním nebo i několikaletým vztahem. Stačí mít jen srdce otevřené, abychom je mohli vnímat. I tohle se Maye stává a i když tu potkává těch lidí pár – o to víc máme možnost procítit právě tu osudovost setkání.

Vývoj lásek je nejzajímavějším jevem příběhu

Stálá touha po lásce a věrném partnerovi provází také řadu žen jako zhoubná nemoc. Málokdy ale tato romantická touha přináší radost a štěstí. I Maya zakusí, jaký rozdíl je mezi láskou chtěnou a láskou svobodnou. Rozdíl je to obrovský a i když ho tam autorka nikterak polopatě nerozepisuje, cítíte ho.

Když se vzdáte svých snů, začnete viset na okolí. Bez nalezení sebe sama vás zdrtí strach, udělá z vás ubohého sirotka, který prosí o adopci. Kohokoliv – muže nejčastěji.

„“Máte v sobě dvě síly,“ řekla Sophie tiše a pozvedla krystal, černý jak uhel. „Jedna je ztělesněním vaší mysli. Vytváří ve vás strach a pochybnosti a nutí vás žít pod vládou racionality, strachu a viny. Usiluje o to, aby váš život byl bezpečný, monotónní, normální, jednotvárný a nudný. Je zastáncem obyčejného života. A pokud jí budete naslouchat, k takovému životu vás dovede.“

Maya si povzdychla. Tuto sílu, která řidila její současný život, důvěrně znala.

„Ta druhá síla,“ řekla Sophie a pozvedla bílý krystal, „je symbolem vašeho srdce. Vytváří klid a radost ve vašem nitru a přináší vám do života naplnění a spokojenost. Chce pro vás všechno: lásku, bohatství a radost. Chce vám dát neobyčejný život. A když jí nebudete bránit, dovede vás k němu.“

Je před námi ovšem mnoho, desítky, stovky, tisíce ALE… Malých, větších, obrovských.  Přesto jsem po přečtení této knihy získala jakýsi neidentifikovatelný vnitřní pocit síly a možnosti ovlivnit svůj život pozitivním směrem. Nemusí jít o zásadní změny, stačí najít pocit vnitřního štěstí.

Štěstí, láska, čokoláda je určitě knihou, na kterou nebude v knihovně padat prach. Dejte si ji k nočnímu stolku a čas od času se do ní KDEKOLIV začtěte. Určitě Vám pomůže osvětlit otázky, kterými se budete zrovna trápit.

obal knihy

 Titulní strana se velmi líbila i samotné Menně de Praag, autorce knihy. Originál vypadá jinak, pro české čtenáře nakladatelství připravilo zcela originální obal.

Vydalo nakladatelství Synergie, 2012, www.synergiepublishing.com

Křtilo se v Čokoládové cukrárně, www.cokoladovacukrarna.cz

Foto: Nakladatelství Synergie

www.petrickova.cz