Všechny matky, které jsou v očekávání, mají tendence nejen po těhotenství, ale také během něj, udělat pro své dítě to nejlepší. Ovšem někdy zdánlivě pozitivní věci často bývají negativní a dokážou uškodit nejen vašemu miminku, ale také vám. A pokud i vy jste během těhotenství zahlcena až příliš velkým množstvím informací, poradíme vám, které jsou pro vás a vaše dítě bezpečné a které nikoliv.
Důležité je bezpečné stravování
Vy a vaše miminko nemůžete být zdraví, pokud nebudete zdravě jíst. Těhotenství sebou přináší spoustu změn, mezi které patří i razantní změna jídelníčku (u některých žen). Zatímco víme, že je během těhotenství nutné se stravovat zdravě, bývá zde otázka, co to vlastně zdravé potraviny jsou. Mezi zdravé potraviny, kterým se určitě nevyhýbejte, je zelenina, všechny druhy ovoce, najděte si potraviny, které mají vysoký obsah vlákniny, nezapomeňte ani na nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné obiloviny, včetně potravin, které mají vysoký obsah bílkovin. Zároveň nesmíte zapomínat na dostatečný příjem tekutin. Pokuste se zapomenout na balené a sladké šťávy, protože obsahují příliš velké množství cukru. Krom toho, během těhotenství se doporučuje brát prenatální doplňky stravy a vitamíny, které vám zajistí pravidelný přísun železa a kyseliny listové.
Existuje však celá řada potravin, které se nedoporučují konzumovat těhotným ženám. Patří mezi ně např. syrová vejce, niva, nedovařené maso, játra, ryby – zejména mečoun aj. Ptáte se, proč zrovna ryby máte ze svého jídelníčku vyčlenit? Některé ryby obsahují příliš vysoké množství rtuti, která může poškodit nervový systém dítěte. Zatímco ryby nejsou vhodné, jsou tu i další potraviny, které obsahují různé bakterie, které mohou způsobit infekci a vést k potratu. A co se nápojů týče, zapomeňte i na častý příjem kofeinu – ten taktéž může vést k potratu. Studie uvádí, že žena by neměla konzumovat víc jak 200 mg kofeinu denně, takže si zjistěte svůj kofeinový příjem, který znáte nejen díky kávě, ale také díky čajům, kole nebo čokoládě.
Jak je to s cvičením během těhotenství?
Píšou vám to všude, všude se na to upozorňuje – reklamními plakáty, spoty apod. – cvičení se těhotným ženám doporučuje. Nejen že vám pomůže k tomu, abyste se cítila fit, zároveň vás cvičení udrží zdravé a tělo je schopné lépe bojovat proti některým nepříjemným faktorům, jako je stres, únava, bolest zad atd. A které cvičení je pro vás vhodné? Vsaďte např. na aerobní cvičení, plavání, jogging, walking nebo jógu. Zároveň je ale nutné si pamatovat, že čeho je moc, toho je příliš. Rozhodně své tělo nepřemlouvejte k atletickým výkonům a všechny pohyby dělejte tak, aby vás nic nebolelo a nezpůsobovalo vám „vyčerpání“.
Pití alkoholu během těhotenství
Obecně se říká, že alkohol byste během těhotenství měla omezit, nebo úplně vynechat. Proč? Protože pití alkoholu zvyšuje riziko potratu a taktéž přispívá k nízké porodní hmotnosti dítěte. Mějte však na paměti další rizika, která sebou pití alkoholu během těhotenství přináší – mnohé další zdravotní problémy, jako jsou srdeční poruchy dítěte, takže pokud nechcete, aby vaše dítě něco takového postihlo, vynechejte alkohol nebo ho co nejvíce omezte alespoň během těch 9 měsíců.
Kouření a jiné drogy
Myslím, že nemusím říkat, že kouření ani jiné návykové látky vám během těhotenství ke zdravému dítěti nepomohou. Kouření totiž zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti dítěte, předčasného porodu, potratu, respiračních problémů nebo úmrtí novorozenců. Co se dalších drog týče, těch opravdu tvrdých, jako je např. kokain – tyto drogy zvyšují riziko poruch, a jiných zdravotních komplikacích novorozenců. Přestat kouřit a vyhnout se všem návykovým látkám, je ta nejlepší rada, kterou během těhotenství, resp. nejlépe před ním, můžete dostat. Na nic nečekejte a přestaňte s návykovými látkami (mezi které patří i cigarety) hned teď.
Barvení vlasů a další chemické látky
Zatím nejsou žádné přímé důkazy o tom, že by barvení vlasů nebo prodlužování vlasů mohlo vést ke zdravotním komplikacím dítěte během těhotenství. Říká se totiž, že barva obsahuje velké množství chemických látek, které se absorbují do krevního řečiště a tím mohou ohrozit zdraví dítěte. Pro bezpečnost vašeho dítěte si zkuste během těhotenství se nebarvit, ovšem je jasné, že ženy chtějí vypadat dobře. Zároveň by se těhotné ženy měly vyhnout kontaktu s toxickými chemikáliemi.
Další rady a tipy
Je jasné, že těhotné ženy by se během svého očekávání neměly namáhat a taktéž by se měly vyhnout zvedání těžkých předmětů. Pokud bude těhotná žena zvedat příliš těžká tělesa, příliš zatěžuje vazivo a klouby, které se tím pádem stávají méně stabilní a jsou více náchylné k poškození, proto si dejte velký pozor na to, jakou hmotnost zvedáte.
Máte ráda zvířátka a sama máte nějaká? Nyní máme na myslí hospodářská zvířata, která mohou přenášet různé nemoci, jako je listerióza, salmonelóza a další jiné infekce, které rozvíjejí riziko potratu. Snažte se vyhnout kontaktu s těmito zvířaty a také s ptáky. Pokud už se s nimi dostanete do kontaktu, vždy si poté pečlivě umyjte ruce. Zároveň také platí pravidlo, že se vyhněte konzumaci tepelně neupraveného masa. Před jídlem si důkladně umyjte zeleninu a ovoce.