Myslíte si, že reklamy na životní pojištění, které nás obklopují ze všech stran, jsou zbytečné? Na jednu stranu je to lákadlo na zákazníky, ale na druhou má skutečně své opodstatnění. Každý rodič by měl být zodpovědný a myslet na budoucnost, ačkoliv to mnozí lidé nedělají. Přiznejte si, jak by se vám žilo, kdybyste zjistili, že vaše děti nemají střechu nad hlavou?

To, že si lidé nezakládají životní pojištění, ukazují i mnohé studie. Například v zahraničí v Americe 69 % rodičů samoživitelů a 45 % vzatých rodičů nemají životní pojištění. V tomto případě jsou tato čísla obrovská, jelikož se jedná o to, že mohou být děti těchto rodičů třeba jednou bez finanční podpory v případě, že se budou muset vypořádat s úmrtím jednoho z rodičů. A právě v těchto chvílích je životní pojištění vás rodičů pro děti záchrana. Znamená to, že možná nepřijdou o střechu nad hlavou a budou mít jisté finanční zázemí.

Obecně platí to pravidlo, že čím jsou rodiče mladší, tím více nemyslí na budoucnost – to je bohužel trend dnešní doby. Mladí rodičové mají zároveň podle statistik větší dluhy než rodiče starší. Je však důležité si uvědomit, že pokud chcete své děti v budoucnu chránit, je důležité pro to něco udělat. V těchto případech vám může dopomoci životní pojištění. Co to vlastně znamená? Znamená to, že jeden z manželů – obvykle ten, který má za dobu své pracovní způsobilosti nejvyšší příjmy, se pojistí proti nahodilým událostem s následkem smrti. Pokud se stane, že tento rodič zemře, bude zbytku rodině (tedy dětem a manželce) vyplacena veškeré pojistné, kterou si váš manžel/otec za dobu pojištění naspořil. Co to znamená? Děti a pozůstalá nebo pozůstalý budou moci využívat prostředky z vyplaceného pojistného plnění a lze tak předejít finančnímu bankrotu v rodině – to zejména v případech, byl-li příjem pojištěného nejvyšší a zabezpečil plynulý chod domácnosti bez zatížení. Například, pokud víte, že splácíte hypotéku a vše závisí na příjmu vašeho manžela, který jej má nejvyšší, bylo by dobré, aby si uzavřel životní pojištění, aby v případě nahodilé události byl zbytek vaší rodiny schopen tuto hypotéku splácet právě z životní pojistky vašeho manžela.

Ptáte se proč to všechno? Jednou větou, hodnota osoby, která do rodiny přináší největší finanční příjem, je nezastupitelná a vyžadovaná. Zároveň neočekávaná smrt jednoho z rodičů může ukončit sny vysokoškolského vzdělávání, pokud jeden z vás nebude mít uzavřenou životní pojistku. Musíte mít však na paměti, že pojistné plnění bude vyplaceno jen za tu osobu, která měla životní pojištění a která zemřela. Jako rodiče my všichni máme zodpovědnost za naše děti a za jejich budoucnost – musíme jim dát naději na lepší život, nebo stejně kvalitní, jako jsme měli a máme my. Co se vysokoškolského vzdělání týče, je prakticky v dnešní době nepostradatelné, ba dokonce je pro kvalitní práci s kvalitní mzdou vyžadováno.

Jedním z důvodů, proč si mnozí rodiče nezaloží životní pojištění, je, že nechtějí přemýšlet o smrti jako o budoucnosti. Jiní zase tvrdí, že je to velmi nákladné a překračovalo by to jejich finanční dostupné prostředky, a to zejména v dnešní době, kdy je ekonomika sice vyspělá, ale v současné době nepatříme mezi státy, které neznají krizi. Ti, kteří si skutečně životní pojištění založí, ať mají nízký příjem, jednoho dne třeba „zjistí“, že poskytnou svým dětem finanční bezpečnost – mezi potřebné prvotní náklady po smrti rodiče, patří samozřejmě pohřebné – i to lze hradit právě z životní pojistky, a přiznejme si, že ani pohřeb v dnešní době není levná záležitost.

V tragických časech, jak je smrt rodičů, děti opravdu nepotřebují řešit ještě to, kde mají vzít peníze na to, aby mohly svého rodiče důstojně pohřbít.

Kromě pokrytí pohřebních a vzdělávacích nákladů, může být pojistné plnění využito na náklady spojené s bydlením, které v dnešní době nejsou vůbec na nízké úrovni. Pravidlem je, že pokud své děti chcete dostatečně zabezpečit, je optimální si na životní pojištění naspořit 6ti až 10ti násobek ročního příjmu jednoho z rodičů. Ne všechny rodiny jsou však schopné tyto částky „upustit“