Ano, také v České republice je měřítko zneužívání a zanedbávání dětí až příliš vysoko. Pokud máte i vy podezření, že se ve vašem okolí může jednat právě o ubližování bezbranným dětem, přečtěte si tento článek, díky kterému zjistíte nejen varovné známky zneužívání, ale také způsob, jak pomoci.
Zneužívání a zanedbávání dětí může mít hněd několik zjevných známek. V takovém případě jsou tyto děti často vystavovány fyzickému násilí. Existuje ale hned několik způsobů jak zjistit, že se právě ve vašem okolí dějou podobné věci.
Náhlé změny – první co by vás mělo znepokojovat
Všimli jste si, že se z ničeho nic dítě chová jinak či podává ve škole špatné výkony? Nestýká se s kamarády a bojí se veřejnosti? Právě to může být prvním příznakem toho, že je zneužíváno. K takovým změnám v chování dochází právě proto, že se dítě snaží být ostražitější a hlavně, má strach. Samozřejmě, že pokud se některé z dětí ve škole zhorší ve známkách, ještě není nutné propadat panice, to může mít za následek hned několik příčin. Zbystřit byste měli i v případě, že se dítě vyhýbá návratu domů – snaží se zůstat déle na školním kroužku nebo se z ničeho nic hodně zúčastňuje školních aktivit, jednoduše řečeno – dělá vše proto, aby nemuselo jít domů. Změny v chování ale vyvolávají například i jiné faktory – nedostatek spánku, špatná strava, stres a nebo také šikana či problémy s učením.
Má-li dítě modřiny, šrámy, podlitiny..
Známky fyzického týrání a násilí je snad ten nejjednodušší způsob jak poznat, že něco není v pořádku. Dítě má často zlomeniny, modřiny, podlitiny a další různá zranění, o kterých často nechce mluvit nebo lže. Dítě také často jeví strach ze svých rodičů a chová se k nim s velkým respektem, který je ovlivňován právě strachem. Navíc rodič, který své dítě týrá, často o takových zraněních nesmyslně lže nebo dává vinu dítěti (např. že si zranění způsobilo samo).
Emoční zneužívání jako další problém
I to je častým problémem. Dítě se nutně nemusí stranit společnosti, naopak může vykazovat známky agresivity, násilí či pasivity, a to právě proto, že se ve svém domově potýká se špatným zacházením. Mezi emoční zneužívání patří ale i časté obviňování nebo nadávání dítěti, což pro něj může být v průběhu jeho dospívání velmi traumatické a později se to může odrazit nejen na jeho sebevědomí, ale také psychice.
Zanedbávání a sexuální zneužívání
Zanedbávání dítěte nemusí být vždy nutně úmyslné. Některé rodiny se mohou potýkat s finančními problémy, tudíž dítěti se nemusí dostávat tolik lásky právě kvůli problémům s penězi a to samé platí i co se lékařské péče týče. Zanedbávání může být ale i úmyslné. Pokud se jeden z rodičů či oba potýkají s problémy s alkoholem či drogami, je jasné, že děti jsou paté kolo u vozu – zejména pokud rodič nemá správné duševní schopnosti, aby se o dítě postaralo. Takové zanedbávané děti často chybí ve škole, chodí špinavě oblečené a někdy také kradou peníze a jídlo.
Na druhé straně sexuální zneužívání je snad největším problémem a působí na dětskou psychiku katastrofálně. Mezi příznaky může patřit náhlé změny v chování dítěte nebo zvláštní sexuální znalost, ale i podlitiny způsobené hrubým zacházením. Většinou jsou ale takové děti pod velkým tlakem a jsou často nuceny o takových věcech mlčet a jsou pod neustálým dohledem násilníka.
Kde hledat pomoc?
Rozhodování mezi tím, zda zanedbávání či zneužívání nahlásit, může být pro člověka velmi těžké, ale už z principu by se dotyčná osoba neměla rozhodovat zda něco takového řešit či ne. Jediným telefonátem na pomocnou linku můžete dítěti zachránit život. Vy jste ti, kteří by měli udělat první krok (pokud máte podezření). O zbytek už se postarají odborníci.
Své podezření na zneužívání a zanedbávání můžete nahlásit například na Lince bezpečí, která dokonce 19. listopadu připomíná tento den jako Světový den prevence týrání a zneužívání dětí.
Obrátit se ale můžete i na Růžovou linku, která se specializuje právě na pomoc mladistvým a dětem. Stejně tak dobře poslouží když se svěříte rovnou Policii České republiky.
„Krásný“ důležitý článek holky! Buďme prosím všichni na děti hodní! A i na dospělé!