Román Velký Gatsby již naše kina dávno proputoval – román F. Scotta Fitzgeralda představuje příběh tehdejší společnosti, ale nechybí ani samostatný milostný příběh.

Podle tohoto snímku jsme se ale mohli naučit hned 4 různé věci o lásce, tady jsou:

Ne všechno si můžeme koupit za peníze

Fitzgeraldova kniha částečně odsuzuje nadměrnou chamtivost a materialismus 20. let. Především pak posedlost materiálními věcmi – auty, domy, oblečením – snaží se upozornit ale na fakt, že jednu věc si za peníze koupit nelze, a to je láska.

Dokonalým příkladem jsou lidé z Egg East, kteří jsou více než ochotni přidat se na Gatsbyho stranu, jíst jeho pokrmy, aniž by mu ale děkovali za tuto možnost. Otázkou zůstává, budou na jeho straně stále, pokud zemře? Odpověď zní ne, protože pouze využívaly jeho bohatství k vlastnímu prospěchu.

Láska není vždy oboustranná

Někdy, když se budeme skutečně snažit, můžeme docílit toho, že osoba naší posedlosti a touhy nás bude milovat stejně, jako my ji. Ne vždy tomu ale tak je a láska je pouze jednostranná.

Vezměte si například postavu Myrtle, která skutečně a velmi miluje Toma. Jenže ona pro něj nic neznamená. Nemají nic společného a on myslí pouze na Daisy.

Nebo stánek s jídlem: Milujte, ale neztrácejte smysl pro sebe a přestaňte doufat, že jednostranná láska se promění v něco více.

Ne vždy je láska racionální

„Gatsby koupil ten dům tak, aby Daisy mohla být na druhé straně zálivu.“

Všechno to extravagantní bohatství Gatsbyho nebylo vždy určeno pro něj – chtěl tím zapůsobit na Daisy. Stálo to ale za to? Záleží, koho se na to zeptáte. Ale často je lepší, když investujeme peníze do sebe, než abychom je utráceli za získání pozornost někoho jiného.

Láska není vždy taková, jakou si ji představujeme

Gatsby tráví mnoho svého času a utrácí peníze za Daisy. Je to jeho posedlost. Nakonec si uvědomí, že to není tak dokonalé, jak si myslel. Klíčem k úspěchu je včas zjistit, jaký onen člověk je dříve, než bude pozdě.