Jistě všechny moc dobře víme, že žárlivost není pěkná věc a v mnohých případech dokáže vztah i pěkně zruinovat. Ačkoliv si to někteří lidé nechtějí připustit, každý člověk za svůj život někdy alespoň trochu žárlí. A mezi nejčastější žárlivost patří ta v partnerských vztazích. Chcete-li i vy svou žárlivost potlačit, držte se následujících kroků

 

Samozřejmě je zezačátku velmi složité si ve vztahu vybudovat k partnerovi důvěru – ovšem to je to, co by mělo váš vztah udržovat pevným a nezničitelným. Jakmile se důvěra vytrácí, nemá vztah cenu – je tedy důležité ji neustále upevňovat a věřit v ní. Lidé svým partnerům nedůvěřují zejména v případech, mají-li špatnou zkušenost z minulosti. Proč ale nechat svou žárlivost, aby ohrožovala váš vztah?

Komunikace je klíčem ke štěstí

Kdo by se svým partnerem nechtěl být ve vztahu šťastný? Jestliže máte pocit, že svému partnerovi nedůvěřujete a že se vytrácí veškerá tolerance z vaší strany, může tu jít o negativní známky žárlivosti. Všimla jste si, že začínáte ztrácet kontrolu nad svými pocity, přehnaně žárlíte a jste paranoidní? Někteří lidé žárlí odůvodněně, někteří jen proto, že mají špatnou zkušenost a prostě se bojí. Tak jako tak, vždy je ve vztahu problém v komunikaci. Myslíte si, že lidé, kteří se sobě neustále svěřují a mluví spolu o všech pocitech (v našem případě i o těch negativních), že mají potřebu přemýšlet nad tím, zda je důvod žárlit nebo ne? Zřejmě je odpověď ne. Jestliže víte, že máte ve vztahu stejný problém a neustále se zaobíráte otázkou, co váš drahý dělá, proč to dělá a s kým to dělá, pak jde o nedostatečnou důvěru a komunikaci. Svěřte se svému milému, zeptejte se na všechno, co vám zajímá. Uvidíte, že partner jistě moc rád vaše žárlivé obavy zničí a ukáže vám, že není důvod se i nadále obávat.

Nebojte se mu říct, jak se cítíte, když…, najděte způsob, jak mu povědět o vaší zkušenosti z minulosti a řekněte mu veškeré své obavy. Buďte v klidu, mluvte upřímně a nerozčilujte se. Uvidíte, že vzájemná komunikace může ve vztahu mnohonásobně posílit důvěru a potlačit žárlivost.

 Přestaňte předpokládat!

Lidé, než začnou žárlit, si bohužel neustále nacházejí důvody, které je k tomuto aktu podněcují. Mezi nejčastější patří např. časté telefonáty, sms zprávy, pozdní příchody aj. Je však důležité myslet na to, že čím víc člověk předpokládá, tím víc věcí k sobě přitahuje. Přestaňte se zaobírat malichernostmi, nepřemýšlejte nad tím, co váš partner dělá a nedělá – o to horší budou vaše další žárlivé reakce. Jestliže to došlo tak daleko, že si myslíte, že místo schůzky se šéfem má rande v baru s jeho kolegyní, pak jste na pokraji zoufalství. Začněte svému partnerovi důvěřovat a přestaňte pouze „předpokládat“. Jakmile se nenajde nějaký opravdový důvod, abyste si tohle myslela, tak nad něčím takovým nepřemýšlejte. Je zbytečné si myslet, že váš drahý je vám nevěrný, když k tomu nemáte jediný důvod.

Přestaňte přemýšlet a zabavte se!

Jestliže hledáte činnost, která by vás mohla zásadně zbavit vaší žárlivosti, najděte si něco, co byste nikdy nechtěla, aby si váš drahý myslel, že děláte za jeho zády. Jestliže víte, že neustále žárlíte, nedávejte svému příteli ty samé signály (i když u vašeho partnera třeba žádné nejsou). Zabavte se a nemyslete negativně – běžte ven s přáteli, navštěvujte zajímavá místa, běžte nakupovat, nebo si zaběhat. Pocity žárlivosti mohou často pramenit z přesvědčení, že jedinou věc, kterou máte, je váš přítel. To ale není pravda – máte rodinu, přátelé a život mimo váš vztah, tak se mu také řádně věnujte.