Pistácie má tu výhodu, že odolává mrazíkům. Je vhodná do zahrad i na zimu, jelikož jsou pro ní teploty pod bod mrazu příjemné. Užívá si tak svého vegetačního klidu. Pokud tomu tak není, nemuselo by se jí v příštím období vůbec dařit, např. deformace květů a listů.

Dá se pěstovat jako bonsai a péče je jako o fíkus

Pistácie pravá neboli řečík pistáciový je malý stromeček pocházející ze střední Asie a Blízkého východu. Význam pěstování je všem jasný, jsou to samozřejmě oříšky. Její plané formy lze nalézt v horách, převážně v Afganistánu a Íránu.

Pistáciové oříšky jsou lahodné a mohou se jíst, jak samotné, tak i v různých slaných a sladkých pokrmech. Pistáciová zmrzlina je luxusní pochoutka. Jedno je však jisté, abyste z této rostliny oříšky mohly sklidit, trvá řadu let. Navíc je nutné mít velké květináče a pěstovat je v teplé a slunné zimní zahradě.

Je důležité vlastnit samčí i samičí rostlinu (pro sklizeň oříšků)

O opylení se již postará sám vítr. Jestli máte samičí nebo samčí rostlinu zjistíte bohužel až za pár let, někdy mezi šestým až osmým rokem. U roubovaných je to však dříve. Když si zakoupíte samčí odrůdu Peters a samičí Kerman, pohlaví víte hned. Na oříšky tedy štěstí mít možná nebudete, ale tuto rostlinu nemusíte přece pěstovat, jen za účelem sklizně.

Můžete jí pěstovat jako bonsai. Péče o pistácii je podobná jako u fíkusu. Dostatečná zálivka, nepřelévat, ale zase nenechat substrát vyschnout úplně. Od jara do léta je dobré přihnojování. V zimě naopak nehnojit s minimální zálivkou. Mladé rostliny je ideální na jaře přesadit, staré stačí v průběhu několika let.

Opadavá dřevina, která potřebuje světlo

Když si v zahradě řečíky vysadíte, odmění vás květenstvím v dubnu. Růst rostliny podpoříte tím, že jí dáte stanoviště orientované na jih. V našem podnebí dorůstá pistácie do výšky kolem 1,5 až 2 m. Mladou rostlinku je také vhodné na zimu pokrýt listím či chvojím. Obvykle postačí výchovný řez.