Většina potravin rostlinného původu je přirozeně bezlepková. Pouze pšenice, potažmo také ječmen, špalda, kamut nebo částečně oves obsahují lepek. Lepek pochopitelně najdeme také v mouce, pečivu, těstovinách a dalších potravinách, založených na jmenovaných obilovinách.
Během zpracování a výroby potravin se větší či menší stopy lepku mohou dostat i do mnoha jiných potravin. Lepek se tak dá najít v uzeninách, mléčných výrobcích, dochucovadlech, cukrovinkách nebo dokonce potravinových doplňcích a lécích. Pokud se na bezlepkové potraviny nezaměříme, v běžné stravě se lepku vyhnout nedá. A proč se lepku vlastně vyhýbat?
Bezlepkové potraviny nejenom pro celiatiky
Bezlepkové potraviny primárně ocení celiatici, lidé, kterým lepek prokazatelně škodí. Celiakie je autoimunitním onemocněním, kdy organismus projevuje vůči lepku nesnášenlivost. Působením lepku se ve sliznicích tenkého střeva vytváří autoimunitní zánět. A to v takové míře, že dochází k destruktivním procesům. Povrch střeva přestává plnit svoji funkci, snižuje se vstřebávání živin, objevují se potíže s trávením, ale i další metabolické poruchy. Není divu, že celiatici vyhledávají bezlepkové potraviny. Léčba totiž spočívá především v doživotním vyloučení lepku z jídelníčku. Příznaky onemocnění po úpravě jídelníčku odezní za několik dnů.
Celiakie, nesnášenlivost lepku, je v současnosti údajně nejčastěji vyskytující se nediagnostikovou dědičnou autoimunitní chorobou. Nemocí údajně trpí jeden člověk z každých 133 lidí, ale zdaleka ne u každého je nemoc diagnostikována. Přitom nemusí jít pouze o celiakii (nesnášenlivost), mnoho lidí může trpět pouze intolerancí lepku. Tito lidé se však často potýkají se symptomy intolerance bez toho, aby o své nemoci věděli.
- Bolení hlavy,
- únava,
- pálení žáhy,
- průjem,
- zažívací potíže,
- ale třeba i ekzémy.
To vše mohou být příznaky intolerance lepku.
Nemusíte trpět celiakií ani intolerancí lepku, přesto vám můžou bezlepkové potraviny přijít vhod. Proč?
Bezlepkové potraviny jsou například ovoce a zelenina, ořechy a semínka, luštěniny, proso jako klasická obilovina nebo zvláštní typy obilovin jako je amarant, pohanka či quinoa. Není sporu o tom, že tyto potraviny prospívají zdraví. Všechny tyto potraviny obsahují velký podíl vlákniny, která je užitečná pro činnost střev. Jsou také zdrojem celé řady vitamínů a minerálních látek. Využijí je tak všichni, kdo se chtějí stravovat zdravě.
Bezlepkové potraviny a raw food v jednom
Bezlepkové potraviny jsou také nedílnou součástí moderního výživového směru označovaného jako raw food. Raw jídlo se konzumuje ve své přirozené podobě, zachovává si tak maximální množství živých bioaktivních látek, vitamínů, minerálů a enzymů. Neprochází žádným chemickým ani tepelným zpracováním.
Pokud se neobejdete bez vařící polévky a máte pocit, že raw food není nic pro vás, vyzkoušejte raw tyčinky. Jde o bezlepkové potraviny, které nahradí klasické sladkosti. Dodají organismu energii v podobě velké dávky kvalitních živin.
Raw tyčinky představují zdravou svačinku, která přijde vhod nejenom celiakům, lidem trpícím intolerancí lepku či nejrůznějšími zažívacími potížemi, ale pochutná si na nich každý. Pokud chcete vyzkoušet bezlepkové potraviny a vychutnat si něco z raw food, raw tyčinky jsou tu právě pro vás.