Také závidíte těm, kteří spořádají cokoliv, co jim přijde pod ruku a přitom vůbec neztloustnou? Jste vy ten pravý opak? Pokud ano, tak nezoufejte, protože jsme konečně přišli na to, jak si svůj metabolismus nakopnete a vy budete moct spořádat i ten dort, který byste si tak strašně chtěli dát.

Pravdou je, že každý by si určitě přál, aby jeho metabolismus spaloval o sto šest, ale čím jste starší, tím méně je naše spalování aktivní. Naštěstí ale existuje několik extra tipů, díky kterým si i napříč vlastnímu věku dokážete metabolismus opět skvěle nastartovat.

Co náš metabolismus ovlivňuje?

Bazální metabolismus vyjadřuje počet kalorií potřebný k udržení správné funkce všech tělesných procesů, včetně srdeční činnosti, dýchání, správné funkce ledvin, zažívání a funkce mozku. Každé tělo spaluje určité množství kalorií, aby mělo dostatek energie a laicky řečeno, zůstalo živé. Bazální metabolismus je však ovlivněn hned několika faktory.

  • Pohlaví: Je obecně známo, že muži spalují rychleji než ženy
  • Výška: Vyšší lidé mají rychlejší bazální metabolismus než ti menšího vzrůstu
  • Hmotnost: I když se to může zdát jako nesmysl, tak ti lidé, kteří váží více, mají rychlejší bazální metabolismus než ti, kteří váží málo
  • Věk: Mladší lidé se mohou těšit rychlejšímu metabolismu než starší

Dalo by se tedy říct, že nejrychlejší metabolismus bude mít mladý muž, který je vysoký a váží více. Nejpomalejší bazální metabolismus tedy bude mít žena, která je malá, hubená a staršího věku.

Existují ale pouze dva faktory, které mohou zvýšit spalování, čímž se umožňují konzumace většího množství kalorií a i přesto si pak lze udržet stálou váhu. Jaké že to tedy jsou? Nebude žádným překvapením, že se jedná o fyzickou aktivitu a umělé stimulanty.

Jak zrychlíte svůj metabolismus?

Jak už zde bylo jedno řečeno, metabolismus se s přibývajícím věkem zpomaluje. Takže pokud jste starší, měli byste na sobě pracovat více, aby váš metabolismus lépe pracoval. Vhodná je vyšší fyzická aktivita, které se budete věnovat delší dobu a ne jen chvíli. Rozhodně si nezvykejte každý den cvičit více jak hodinu, protože to pro vás není vhodné. Lepší je, když si uděláte každý den 15 minut čas a v tomto čase si dopřejete nějakou zábavnou fyzickou aktivitu, kterou za onen den zopakujete ještě dvakrát. Je to lepší než abyste v kuse cvičili 45 minut.

Svůj metabolismus lze zrychlit také těmito způsoby:

  • Svačina: Před tím, než půjdete cvičit, svačte (ale i ráno) takové jídlo, které obsahuje zhruba 11-20 g sacharidů, abyste tělu dali jasný signál, že jste vzhůru. Pokud tak neučiníte, bude se nadále uvolňovat jaterní glykogen.
  • Cvičení: Zvýšením fyzické aktivity si metabolismus lze nastartovat jednoduše. Cvičte častěji v menším časovém intervalu.
  • Mini porce: Jezte několik malých jídel denně místo toho, abyste jedli dvě velké porce denně. Základem je snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře a druhá večeře, která je ve formě svačinky. Pokud budete trávící systém udržovat neustále „v pohybu“, budete spalovat rychleji.
  • Kofein: Toto byste určitě měli nejdříve konzultovat se svým lékařem. Faktem ale zůstává, že pokud si kofein dopřejete ráno a pozdě odpoledne, váš metabolismus se mírně zrychlí. Kofein totiž působí jako stimulant.
  • Vitamíny: Jestliže nejste zastánci zeleniny, můžete si dopřát alespoň vitamíny a minerály ve formě tablet či kapslí. Ty pomáhají správně trávit vše, co sníte.
  • Voda: Základem je konzumace alespoň 1,5 litru denně (kofein se do tohoto režimu nepočítá).