Chlorella. Tento populární doplněk stravy a zelená superpotravina doslova dobývá svět. Ale věděli jste, co je chlorella vlastně zač? Kde se s ní setkáme, jak ji pěstujeme, co jí dodává sílu? Dnes se podíváme do říše jednoduchých organismů, bez nichž by naše planeta nemohla existovat. Dnes si představíme sladkovodní řasu s názvem Chlorella.
Půjdeme pěkně od začátku. V době rozvoje prvních mnohobuněčných organismů se po planetě Zemi již pohybovala jednobuněčná sladkovodní zelená řasa, která dostala své dnešní jméno roku 1890. Přivítejme chlorellu neboli malý zelený zázrak.
Hovoříme-li o chlorelle, měli bychom mít na paměti, že existuje více než desítka rodů. Abychom vám ještě trochu zamotali hlavy, tak mnoho názvů vychází pouze z místního označení. Nejznámější chlorellou je asi chlorella pyrenoidosa, která má široké použití v lékařství a potravinářství. Její konkurentkou je chlorella Japan, někdy též označovaná jako chlorella vulgaris nebo-li chlorella obecná. V doplňcích stravy můžeme nalézt dále chlorellu SP nebo parachlorellu kessleri.
Zajímavostí je také existence tzv. třeboňské chlorelly, která je někdy označována jako chlorella SP. Již v 60. letech 20. století se vědci z Akademie věd pokusili založit kaskádový systém kultivace této zelená řasy. Přestože jihočeská Třeboň nevyniká dlouhou intenzitou slunečního svitu, není toto laboratorní pěstování pouhou raritou, ale i vzorem pro další světové pěstírny chlorelly.
Ovšem, aby chlorella dosahovala vysoké kvality, potřebuje ke svému růstu dostatek slunečního svitu a tepla. Není proto divu, že tradičním místem pro její pěstování se stala oblast jihovýchodní Asie. Nejčastěji Tchaj-wan, Japonsko a Čína.
Kombinace dlouhotrvajícího slunečního svitu a tepla má zásluhu na tom, že chlorella obsahuje velké množství chlorofylu neboli zeleného barviva. Právě chlorofyl přispívá k tvorbě hemoglobinu, podporuje náš imunitní systém, působí antibakteriálním a protizánětlivým účinkem.
Osvědčeným druhem chlorelly, který dokáže čistit náš organismus, je chlorella pyrenoidosa. Chlorellu pyrenoidosu využijeme na detoxikaci našeho organismu. Její sílu poznáme při narušené střevní mikroflóře. Kromě toho, díky už výše zmíněnému chlorofylu, nám pomáhá se snižováním cholesterolu nebo s intenzivnější tvorbou červených krvinek. Chlorella pyrenoidosa obsahuje také tzv. CGF faktor neboli kombinaci peptidů a nukleových kyselin, které mají blahodárný vliv na posilování naší imunity a na regeneraci tkání. V chlorelle pyrenoidose najdeme taktéž velké množství vitamínů a minerálů, třeba vápníku, železa, hořčíku, chromu, vitamínů řady B, provitamínu A nebo vitamínu C.
Pokud se chystáte nejenom na detoxikaci organismu, ale třeba i na změnu svého životního stylu, rozhodně využijte síly a účinků chlorelly pyrenoidosy.
Správný parťák se pozná tak, že vás nezklame. Chlorella vás nezklame.