Chřipková sezóna se blíží, přináší sebou nakažlivé onemocnění dýchacích cest, které je způsobeno různými kmeny chřipkového viru. A ačkoliiv přesně nevíme, které to jsou, příznaky už po léta zůstávají stejně nepříjemné. Mezi ty nejčastější patří vysoká horečka, bolest hlavy, únava, bolest v krku, rýma a bolest svalů. Jak se tedy proti chřipce chránit?
Některé z vás si možná myslí, že chřipka patří mezi řadu onemocnění, které lze snadno vyléčit doma, ovšem holou pravdou zůstává, že i obyčejná chřipka může mít potenciál k životu ohrožující nemoci (jedná se o ojedinělé případy, kdy dojde k velkému napadení imunity a organismu). Jestli se i vy chcete bránit proti chřipce, máte několik možností. Které to jsou?
• Očkování – očkování patří mezi nejjednodušší způsoby, jak se vyhnout chřipkové epidemii. Vakcína proti sezónní chřipce poskytuje spolehlivou ochranu, a to i přesto, jedná-li se třeba o jiný její kmen. Některé lékařská centra dokonce doporučují, abyste nechali své děti očkovat pravidelně. Jestli se obáváte, že by vám takové očkování mohlo ublížit, není se čeho bát. Veškeré vakcíny jsou odborně kontrolovány a testovány, tzv. že ve skutečnosti vaše tělo nedostane aktuální chřipkový virus. Ten je totiž zničen během výrobního procesu. Chřipková sezóna obvykle začíná v říjnu nebo začátkem listopadu, a někdy se dokonce táhne i přes celou zimu. Jestliže se chcete proti chřipkovému viru bránit co nejlépe, zajděte si na vakcínu co nejdříve. Jestli brzké období zameškáte, držte se pravidla, že lepší pozdě, nežli nikdy.
Chřipka jako taková obecně ohrožuje všechny z nás, ovšem zejména náchylné jsou děti ve věku od 6 do 18 let, lidé starší 50 let, těhotné ženy, nebo člověk, jenž má oslavený imunitní systém. Pakliže se necháte proti chřipce očkovat, může dojít v ojedinělých případech k nepříjemným vedlejším účinkům. Mezi ty nejčastější patří mírná bolest v místě, kam vám byla injekce píchnuta. Je to z toho důvodu, že protilátky pod kůží „tvrdě“ pracují. V opravdu vzácných případech se u pacientů objevuje horečka, slabost a bolest svalů. Pokud postihne něco takového i vás, zajděte si k lékaři, jenž vás očkoval.
Zároveň je opravdu důležité vědět, že po vakcíně nejste imunní proti viru ihned – trvá zhruba dva týdny, než si váš imunitní systém vybuduje dostatečnou ochranu proti viru. V tomto období se tedy snažte chránit tak, jako byste očkována nebyla.
Jestliže nemáte rádi jehly, poptejte se po jiné alternativě. V zahraničí je možné se chránit za pomocí vakcíny ve formě nosního spreje. Rozdíl mezi jehlou a nosním sprejem je ten, že nosní sprej vám na rozdíl od vakcíny dostanou do těla opravdu aktivní chřipkové viry, které jsou oslabené a tak nejsou dostatečně schopné, aby vám chřipku způsobily. Jestliže patříte mezi ženy, které trpí oslabeným imunitním systémem, pak bude pro vás forma vakcíny jehlou nejlepší. Lidé, kteří zvolí variantu nosního spreje, mohou trpět některými vedlejšími účinky, jako je např. rýma, ucpaný nos, kašel, bolest v krku, zimnice nebo slabost.
Nejdůležitější na celém očkování, ať už pomocí injekce či nosního spreje je to, že i když byste měli být imunní, nelze spoléhat na to, že vás chřipkový virus nemůže napadnout. Je tedy opravdu důležité dbát na obecnou ochranu i přesto, že jste tímto způsobem chráněná.
• Jak se můžete ještě chránít?
Pokud nechcete vakcínu ani variantu nosního spreje – chcete se chránit přírodněji, jednoduše dodržujte několik základních pravidel, které vám zajistí kvalitní chod imunitního systému. Znamená to, že musíte mít kvalitní spánek, abyste měla na nový den dostatečné množství energie. Pokud je tělo bez energie, není schopné aktivně bojovat proti bakteriím. Další variantou ochrany může být fyzická námaha, jiným slovem cvičení. To vám pomůže udržet tělo silné a zdravé po celý rok.
Zimní měsíce sebou zároveň přinášejí stres a únavu. V takovém případě je dobré se věnovat cvičení zvaném jóga. Nejen že vám pomůže minimalizovat stres, ale zároveň se budete chránit před dalšími nemocemi. Krom cvičení je také opravdu důležité pít dostatečné množství vody a jíst kvalitní odrůdy ovoce a zeleniny. Antioxidanty a základní vitamíny jako A a C udrží váš imunitní systém v „provozu“ na maximální výkon. Krom těchto vitamínů vaše tělo dále potřebuje zinek – ten je také k dostání ve formě nosního spreje. Zinek dokáže zajistit správnou činnost a ochranu imunitního systému. Pamatujte však, že se nedoporučuje užívat víc, jak 50 mg denně.
Možná jste to netušili, ale lidé, kteří kouří, jsou mnohem více nachlazení a trpí různými nemocemi než ti, kteří nekouří. Zahoďte proto poslední cigaretu – zlepší se celkový stav vašeho zdravotního stavu a nebudete náchylné k nemocem.
Existuje však celá řada dalších praktických věcí, díky kterým se můžete vyhnout chřipce – např. pravidelné mytí rukou mýdlem a teplou vodou. Zároveň omezujte styk s nemocnými lidmi, přejdete tak schopnosti přenášení viru na člověka druhého.