Pokud jste se doposud vyhýbali celozrnným potravinám, nebo jste naopak jejími fanoušky, doporučujeme vám přečíst si náš zajímavý článek o tom, jaké zajímavosti sebou celozrnné potraviny přináší, na co je nutné dát si pozor a ještě mnohem více!

1) Co to vlastně znamená, když je něco celozrnného? Např. celozrnný chléb znamená, že je vyrobený z „celých“ zrn obilovin, jako jsou např. obilné klíčky aj. Všechny obiloviny obsahují zdraví prospěšné látky, vitamíny a minerály.

2) Kolik takových celozrnných výrobků by měl člověk denně sníst? Podle odborníků jsou to minimálně 3 porce, takže se nebojte je začlenit do svého jídelníčku.

3) Celozrnné výrobky podporují hubnutí. Obsahují totiž menší množství kalorií a obecně dokážou žaludek lépe nasytit. Žena, která jí pravidelně celozrnné výrobky, má dvakrát menší šanci, že bude trpět nadváhou.

4) Pokud se celá zrna zpracovávají, ztrácí až 70% vitamínů B, 85% železa, 75% mědi a draslíku, dále polovinu hořčíku a prakticky všechen vitamín E.

5) Celá zrna nezpůsobují zvýšení hladiny cukru v krvi nebo nenasytnost. Pokud klasický chléb vyměníte za ten celozrnný, snížíte riziko vzniku cukrovky až o 21%!

6) Celozrnné výrobky, resp. strava z nich složená, snižuje riziko vzniku rakoviny až o 1/3!

7) Když si kupujete celozrnný chléb, pozorně čtěte štítek, protože hlavní surovinu, kterou by měl chléb obsahovat, je právě celozrnná mouka.

8) Je rozdíl mezi skutečnými celozrnnými výrobky a náhražkami, zvanými „nerafinované obiloviny a kaše“. Jezte hnědou rýži, praženou pohanku – to jsou celozrnné produkty.