Určitě jste už někdy četla informaci o tom, že výrobek či produkt, který hodláte konzumovat, obsahuje stopy oříšků, arašídů nebo taky lepku. Toto upozornění je zde pro lidi, kteří vědí, že trpí alergiemi na lepek, případně na různé druhy ořechů. Alergií na lepek mohou trpět jak děti, tak i dospělí. A pokud se alergie na lepek neléčí, může to vést k celiakii.

Lidé, kteří jsou nuceni vzdát se potravin, které obsahují lepek, se mohou vyhnout různým nemocem, které jsou s tímto spojené, pokud se alergie ignoruje, jsou to např. onemocnění kostí nebo i rakovina. Je samozřejmě důležité, má-li žena příznaky, aby navštívila lékaře – včasným diagnostikování alergie na lepek můžete předejít těmto budoucím problémům. Potraviny, které obsahují lepek, jsou převážně vyrobené např. z ječmene, ovsa, pšenice a žita – obsahují dva komplexní proteiny – gliadin a glutenin. Pokud lidé konzumují tyto bílkoviny, a zároveň trpí alergiemi na lepek, mohou očekávat různé problémy, mezi které patří např. vážné bolesti břicha.

Samozřejmě existují případy, kdy se může stát, že si žena myslí, že má alergii na lepek, ale ve skutečnosti je to jiný problém. Ovšem, také existuje celá řada příznaků, které dokazují, zda je člověk na lepek citlivý nebo ne. Jestliže se člověk setká s některými z níže uvedených příznaků, neměl by konzumovat žádné potraviny, které lepek obsahují. Zároveň je důležité si uvědomit, že je rozdíl mezi úplnou nesnášenlivostí lepku a citlivostí na lepek. Pokud člověk trpí náhlými, častými průjmy, žaludečními nevolnostmi nebo zácpou, nadýmáním či mírným krvácením z konečníku, může se jednat o alergii na lepek. Ovšem jsou zde další příznaky, jako je: únava, anémie, neschopnost soustředit se, bolest hlavy, náhlé pocity smutku nebo podráždění kůže. Jestliže i vy máte některé z výše uvedených příznaků, bylo by dobré se poradit s lékařem, který zjistí, zda jste alergická ne lepek či nikoliv. Není-li mírná citlivost na lepek nějak řešena, může se z mírné alergie stát plnohodnotná nesnášenlivost lepku – tyto osoby po jeho konzumaci trpí žaludečními potížemi, křeči, zvrací a mohou chodit na stolici několikrát denně.

Gastrointestinální problémy, tedy problémy trávící soustavy ve spojení s tímto onemocněním mohou vést k nesprávnému vstřebávání živin, které mohou způsobit např. zubní kaz, anémii nebo osteoporóza. Tyto osoby také zažívají těžké svalové a kloubní bolesti a může docházet i k náhlé ztrátě hmotnosti. Lidem, kteří trpí alergií na lepek, doporučujeme bezlepkovou dietu – což je nejlepší způsob, jak proti této nemoci bojovat. Místo většiny pečiva, klasické mouky a jiných produktů, nahraďte svůj jídelníček potravinami bez lepku a nezapomínejte ani na dostatečné množství ovoce a zeleniny.