Mysleli jste si, že produkty, které jsou označovány jako „bio“ nebo „eko“ jsou pro člověka těmi nejlepšími? Je sice pravdou, že organické produkty jsou ve světě vysoce oblíbené, nicméně i některé přírodní složky mohou uškodit. Povíme vám, které to jsou a ve vaší přírodní kosmetice se mohou objevit.
Proč vlastně nakupujete přírodní neboli organické produkty? Lidé totiž mají pocit, že když si přečtou na obale slovo přírodní a organické, že tím pomáhají nejen sobě, ale i životnímu prostředí. A jak už jsme na začátku podotkli, ve většině případů ano, nicméně existují i složky, které mohou jak vám, tak přírodě uškodit.
Pokud jste si domů koupili produkt, který obsahuje kadidlo ze santalového dřeva, zbystřete! Je fakt, že se používá v celé řadě produktů, nicméně pokud jsou tyto složky ve vysoké koncentraci, mohou způsobovat alergické reakce u žen, které jsou majitelkami citlivé pokožky. Navíc v důsledku nadměrného užívání hrozilo vyhynutí stromů, které právě produkují tyto éterické oleje.
Stejně tak si dejte pozor i na lanolin, tedy olej z ovčí vlny, které je známý pro své zklidňující vlastnosti, nicméně může opět způsobovat podráždění pokožky. Pokud jste tedy alergičtí na vlnu, rozhodně se produktům s lanolinem vyhněte. Alergická reakce s lanolinem je také navíc často spojována se vznikem akné.
Třetí varovná složka nese jméno kukuřičný škrob. Je to sice jemná přírodní složka, která pokožku dokonale zvlhčuje, nicméně může způsobovat plísňové infekce.
Pozornost věnujte také eukalyptovému oleji, který je často součástí deodorantů, mýdel a pleťových vod. Ano, eukalyptový olej má sice skvělé antibakteriální vlastnosti, nicméně složky v něm obsažené mohou ničit přirozenou kožní bariéru, raději se mu tedy vyhněte.
Vědci a lékaři hlásají, abyste brali ohled i na levandulový a tea tree olej. Levandulový olej bývá používán jako relaxační složka, nicméně může způsobit dermatitidu, pokud je používán na pleť. Dočkat se tak můžete stařeckých skvrn nebo změny barvy kůže. Raději tyto složky používejte pouze v aromaterapii.
Nakonec se nedoporučuje to přehánět ani s produkty, které obsahují palmový olej. Palmový olej rozhodně není šetrný k životnímu prostředí, protože jeho zpracování vede k odlesňování a narušení přirozeného prostředí pro malajská a indonéská zvířata, včetně už tak ohrožených orangutanů.
A dnešní poslední varovný signál dáváme produktům, které obsahují mátu (např. balzámy na rty). Dlouhodobé používání produktů s mátou může vést k odlupování, otokům a podráždění rtů. Kosmetické produkty, které obsahují mátu, navíc mohou způsobit přecitlivělost kůže, raději se jim proto vyhněte.