V letních měsících, kdy slunce pálí a vy se potíte, můžete při fyzické námaze ztratit až 8 litrů tekutin. Proto je nutné tekutiny doplňovat. Víte, proč není vhodné pít např. velmi studený nápoj? Proč bychom měli omezit kofein, nebo proč pít raději neperlivou vodu?
Teplota tekutiny
Teplota nápojů by v horkých dnech neměla být nižší než 10°C. Pokud však sportujete nebo se zabýváte jinou fyzickou zátěží, měla by být teplota tekutiny vyšší? Proč? Protože pokud se napijete studeného nápoje, můžete tak způsobit svému organismu termoregulační šok, který se projeví stažením cév. Pokud tedy letní teploty vystoupají výše, než je nám příjemné, naše cévy se naopak rozšiřují, protože pak jsme schopni lépe odvádět teplo.
Minerálku nebo obyčejnou vodu?
Víte, že před fyzickou aktivitou byste měli vypít nápoje s vyšším obsahem minerálních látek, zatímco po fyzické aktivitě spíše čistou vodu? Nejlepší je pít v prvních 20 minutách po ukončení fyzické aktivity. Právě v tomto období potřebuje naše tělo dodat zpět dostatečné množství tekutin.
Je libo kávičku?
Pokud nejste závislá na kávě natolik, že bez ní vydržíte klidně celý den, je to jenom dobře!Vysoké dávky kofeinu vám můžou v horkých dnech způsobit podrážděnost, poruchy zažívání, svalový třes a také bolesti hlavy. Nesmíme zapomenout, že káva není vhodná pro doplnění tekutin. Pokud si tedy kávu už dáte, mějte na paměti, že o to více musíte vypít vody!
S bublinkami nebo bez?
Pokud se chystáte v parných letních dnech např. na kolo, rozhodně si do své bandasky nelijte perlivou vodu. Voda s bublinkami obsahuje totiž oxid uhličitý, který se v těle váže s vodou a vytváří tak kyselinu uhličitou. Ta má za následek pomalé odbourávání kyseliny mléčné a to znamená, že se mnohem rychleji unavíte a svaly vás budou bolet jako nikdy!