Vzhledem k tomu, že naše zdraví by pro nás mělo být na prvním místě, je důležité o něj pečovat. A nejen o tělo, ale také o vnitřní orgány jako je třeba srdce. Například v Americe je únor měsícem tzv. American Heart, což dává lidem možnost zaměřit se na zdraví svého srdce. Tentokrát to můžeme udělat podobně. Stačí zjistit, které potraviny mu prospívají a jak se správně stravovat.
Základem zdravého srdce je zdravé přijímání potravy
Pokud chcete svému srdíčku udělat dobře, měly byste se zaměřit na potraviny, které vám nejen chutnají, ale musíte se ujistit, že je budete jíst pravidelně. Samozřejmě by měly být snadno přístupné a cenově dostupné. Tyto zdravé potraviny by měly být součástí vašeho jídelníčku – nikoli jeho začátkem a koncem. Například až budete číst složení potravin, můžete se zaměřit na složky, které jsou pro srdce prospěšné a začít je vyhledávat. Mějte na paměti také to, že srdce potřebuje nejen zdravé potraviny, ale také jejich správné množství. Kupříkladu olivový olej je pro srdce sice zdravý, ale obsahuje příliš velké množství kalorií. Znamená to tedy, že je nutné vybírat nejen ty správné potraviny, ale také jejich vyvážený poměr.
• Ořechy
Pokud patříte mezi milovnice ořechů a oříšků, máte vyhráno. Ano, dokáží skutečné zázraky. A nejedná se jen o ty lískové, ale také například o pražené arašídy, mandle nebo kešu. Kupříkladu pražené arašídy pomáhají snížit riziko vzniku onemocnění srdce a arašídy jsou výživné a obsahují mononenasycené a polynenasycené tuky a vlákninu, která podporuje jeho celkové zdraví.
• Ovoce a zelenina
Ujistěte se, že ovoce a zelenina se ve vašem jídelníčku objeví alespoň jednou denně. Proč? Protože tahle zdravá strava obsahuje draslík, vitamin C (antioxidant) a fytonutrienty, které slouží srdci jako protizánětlivý štít.
• Strava bohatá na vlákninu
Další potraviny, které jsou prospěšné pro srdce, se nazývají tzv. fiber-rich food, což v překladu znamená potraviny bohaté na vlákninu. Ano, potraviny jako například citrusové plody, oves, mrkev, sladké brambory, jablka, ječmen, hrušky, zelí, sušené fazole či hrách obsahují velké množství vlákniny. Navíc oves a ječmen mají beta-glukan, který snižuje hladinu cholesterolu.
• Omega 3
Až budete přemýšlet nad tím, co dobrého uvařit k obědu, můžete například podávat jídlo, které obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Mají je potraviny jako losos, tuňák, vlašské ořechy či semínka. Omega-3 jsou navíc v dostání v lékárnách v podobě kapslí.
• Olivový olej
Jestliže při vaření použijete mírné množství extra panenského olivového oleje (1 lžíce za den), dostanete do těla mononenasycené tuky, vitamin E, polyfenoly, oleconanthol, což je méně známá látka, které má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.
• Čaje
Srdce samozřejmě nepotřebuje jen pestrou a vyváženou stravu, ale také vhodný pitný režim, který můžete dodržovat v podobě 2 až 3 šálků zeleného, černého nebo bílého čaje za den.
• Tmavá čokoláda
Ano ano, tmavá čokoláda je sice maličký hřích, ale né takový, jako třeba mléčná nebo bílá. Denně si dopřejte malou porci (cca 28g) tmavé čokolády a vaše srdíčko bude spokojené.
• Celá zrna
Kupujete si například chléb a vždy vybíráte ten, který je „čistý“ a neobsahuje žádná zrna nebo zrníčka? Špatně! Ba naopak celá zrna, jako např. ovec, pšenice, hnědá rýže nebo kukuřičná mouka jsou srdci velmi prospěšná.
Jak se (ne)stravovat
Nyní, když víte, které potraviny jsou pro vaše srdce nejlepší, je důležité si také uvědomit, které zdravovací návyky je třeba se naučit a které zapomenout.
– Při každém jídle se posaďte, nikdy nestůjte! Proč? Když stojíte, zřejmě věnujete pozornost i něčemu jinému, tudíž nemáte kontrolu nad tím, kolik toho sníte.
– U jídla nikdy nedělejte práci, která vás stresuje. Nejezte u počítače nebo televize, netelefonujte. Jídlo by pro vás mělo být relaxací a zábavou, takže u něj nemusíte odpovídat na e-maily nebo zvedat pracovní hovory.
– Na jídlo si udělejte čas – nikdy nespěchejte. Jezte pomalu a vychutnávejte si každé sousto. Budete-li jíst rychle, může vaše zbrklost vést k přejídání a navíc vás to může stresovat.
– Pokuste se rozdělit si jídlo rovnoměrně po celý den. Jezte malé porce, ale častěji. Udržíte si tak správnou hladinu energie, zdravou váhu nebo se vám dokonce může podařit i trochu zhubnout.
– Večer se snažte jíst malé porce. Studie totiž prokázaly, že výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody se nejčastěji stávají během pozdního večera a brzy ráno a mohou korelovat s velkou večeří.