Znáte ten pocit, když si najdete na kůži zvláštně vypadající pihu a hned začnete panikařit a myslet si, že už jste jednou nohou v hrobě? Nebo když si začnete myslet, že můžete mít rakovinu úplně bezdůvodně. Ano, přesně tomu se říká hypochondrie.
Jistě i vy znáte ve vašem okolí někoho, kdo má k hypochondrii jisté sklony. A když budete upřímní tak přiznáte, že znáte někoho, kdo je skutečně nefalšovaným hypochondrem. Nebo v horším případě, jste možná jednou/ním z nich. Tak či onak, v obou případech je to velmi nepříjemná záležitost, protože právě životní styl ve znamení hypochondra, dokáže váš život pěkně zruinovat. Díky tomuto článku ale zjistíte o hypochondrii vše, co jste doposud nevěděli a jak je toto onemocnění vlastně nebezpečné.
Co je to vlastně hypochondrie?
Podle jedné z diagnostických a statistických příruček duševních chorob je hypochondrie vlastně posedlost obavami z toho, že je onen člověk nemocný nebo má to nutkání svému okolí vnucovat, že oni jsou nemocní, přičemž hypochondrie se dá jasně určit dle fyzických příznaků nebo samotných symptomů. Dáme vám příklad – člověk, který si dojde na záchod a jeho stolice má zvláštní barvu, si ihned začne automaticky myslet, že má rakovinu tlustého střeva. Vidíte se v tom také? Gratulujeme, nejspíš i vy jste hypochondři.
Hypochondři potřebují lékařskou péči
I když si to můžete myslet, tak hypochondři rozhodně nejsou jen lidé, kteří by seděli tiše v koutě a dusili se vlastním strachem, který je doprovázen obavami, že na jejich dveře dříve či později zaklepe zubatá s kosou. Tito lidé se jednoduše řečeno bojí smrti, a proto neustále navštěvují lékaře s různými problémy, které vlastně ani problémy nejsou, chtějí brát jakékoliv léky, chtějí aby na nich byly prováděny různé testy – jednoduše cokoliv, co je bude svým způsobem léčit.
Rádi si sami určuji diagnózu
I když se to může zdát jako ironie, jedním z hlavních problémů hypochondrů je příliš mnoho informací. Hypochondři si libují ve vyhledávání různých internetových stránek, kde mohou nalézt a „určit“ tak vlastní diagnózu. Bolí vás například v podbříšku? Klasicky člověk takto nemocný automaticky surfuje pod klíčovými slovy „zánět slepého střeva“, čímž si tak stanoví vlastní diagnózu.
Čím více takových internetových stránek ale tito lidé hledají a čím více informací si o různých nemocech najdou , tím více propadají zoufalství a strachu ze smrti či samotné nemoci.
Neustále střídají lékaře
Některým hypochondrům už bylo provedeno tolik různých testů – například krevních, které neukážou žádnou známku nemoci, a proto se může stát, že tito lidé začnou zpochybňovat a krizitovat způsob, jakým onen lékař vyšetřuje a stanovuje diagnózu. Někteří se dokonce snaží lékaře obvinit z toho, že svou práci nedělají dostatečně dobře a že čím déle bude jejich bádání pro pravé (a neexistující) nemoci trvat, tím je větší pravděpodobnost, že na onu nemoc zemřou. Navíc pokud je lékař přesvědčen, že onen člověk trpí hypochondrií a tvrdí, že je jinak zcela zdráv, lidé nemocní touto chorobou mají tendenci lékaře měnit tak často, jako Rihanna účesy. Hypochondři si myslí, že nikdo z okolí nedokáže pochopit, jak špatně na tom jsou a jak je jejich zdraví ohrožené – i když tomu tak není.
Hypochondři a běžné nemoci
I když si můžete myslet, že hypochondři si stanovují ty nejtěžší diagnózy a onemocnění, o kterých jste snad nikdy neslyšeli, možná vás překvapí, že tomu tak ve skutečnosti není. Průměrný hypochondr si totiž často vsugerovává onemocnění, které je poměrně běžné. Je to například rakovina, AIDS a jiné známé choroby.