Položte si otázku, jak často si myjete své ruce? Několikrát denně nebo třeba jen při koupeli a po použití toalety? Ve skutečnosti na nás bakterie a viry nečíhají jen na rukou, ale i na dalších běžných místech, se kterými se dostáváme denně do styku. Povíme vám, která to jsou.
Napadlo by vás někdy, že vaše podprsenka by se měla měnit pomalu stejně tak často, jako kalhotky? Ano, samozřejmě spodní prádlo je nutné měnit co nejčastěji – kalhotky každý den a podprsenka každý druhý den. I na podprsenkách jsou bakterie, stejně jako na kalhotkách, tudíž doporučujeme měnit a k tomu mýt v ruce, protože pračka může při rychlých a nehlídaných pohybech spodní prádlo poškodit a poničit.
Studie také ukazují, že dalším nositelem bakterií je náš mobilní telefon. Denně se ho dotknete i více než 150krát a dle americké studie mobilní telefon obsahuje více než sedm tisíc takových bakterií. Většina z nich jsou neškodné, ale některé mohou být taktéž nebezpečné, proto je nutné i mobilní telefon očistit alespoň 1 denně hygienickým antibakteriálním hadříkem nebo ubrouskem.
Nebude pro vás asi velkým překvapením, když vám řekneme, že celá řada bakterií se usazuje také tam, kde trávíme spoustu svého času – v posteli. Bakterie jsou obsaženy jak v matraci (všechny druhy roztočů), polštáři, tak i ložním prádlu. Roztoči v matraci mohou způsobovat alergie a astma, zatímco plísně a houby taktéž. Z toho důvodu je nutné matrace mýt alespoň jednou za půl roku. Dobrou půdou pro bakterie a roztoče je také polštář, který během našeho spánku saje náš pot, ten doporučujeme nechat vyprat jednou za 3 měsíce na 60 stupňů. A nakonec ložní prádlo, i to je plné bakterií a roztočů, jsou sice neškodné, nicméně sekret, který produkují, může způsobit např. rýmu, astma nebo oční svědění. Ložní prádlo proto doporučujeme měnit každých 14 dní.
A nakonec, některé druhy alergií nám mohou přinášet i naši mazlíčci, konkrétněji psi. I svého pejska doporučujeme koupat tak 1 za měsíc. Zatímco psi jsou poměrně odolní proti klíšťatům, blechám nebo jiným mikroorganismům, lidské tělo může na přítomnost reagovat např. prostřednictvím alergie. Při mytí svého mazlíčka používejte speciální šampón. Častější mytí (zejména v zimě), může být pro zvíře škodlivé, protože narušujete jeho přirozenou bariéru v srsti, která chrání pejska před chladem. Pokud svého pejska chcete mýt častěji, potom doporučujeme už jen obyčejnou vlažnou vodu.