Kdykoliv když máte špatnou náladu nebo jste ve stresu, sáhnete po kelímku zmrzliny nebo po sáčku vašich oblíbených lupínků? Připadá vám, že to velké množství kalorií dokáže udělat váš den hezčí? Emocionální přejídání neboli jedení kvůli emocím, bývá způsobeno stresem. Jak si tedy jídlo dokázat odepřít i tehdy, když jsme psychicky totálně na dně?
Proč se ženy, které se chtějí cítit zase dobře, obracejí nejčastěji právě na jídlo?
Ať už jste vyrůstali s rodiči, kteří vám dali sušenku pokaždé, když jste se zranili nebo jste si vytvořili potřebu jíst kvůli osamělosti, emocionální přejídání je, dalo by se říct, taková automatická reakce na stres – zejména u žen. Jakmile se jednou dostanete do stresové situace nebo psychické zátěže, následně sáhnete po dobrotě, díky které se vzápětí cítíte lépe, je dost možné, že toto už budete pravděpodobně dělat opakovaně. Jakmile totiž zjistíte, že vám jídlo v onom špatném období udělá dobře, automaticky si ho pak v takových situacích budete dopřávat. Je proto velmi důležité se umět s vlastními pocity vypořádat.
Na vině jsou i média
Spojení mezi jídlem a následným pocitem pohodlím se vytváří skutečně rychle a je skutečně těžké se tohoto pocitu jen tak zbavit, a to zejména proto, že média tento druh zvládání stresu podporují. Ptáte se jak? Kolikrát můžete ve filmech vidět, jak žena po rozchodu popadne kyblík zmrzliny a přejídá se. Podívejte se také na reklamy na čokolády a různé sušenky, u kterých výrobci slibují báječné chvíle a neopakovatelný zážitek. Prodávají jistý slib, že díky těmto věcem vám bude lépe, ale to není pravda. Díky médiím pak nemáme pocit, že na utěšování našich špatných životních situacích tímto způsobem není vlastně nic špatného.
Stres jako provokace k jezení
Předtím než se tuto závislost na jídle, na této formě útěchy, budete chtít zbavit nebo se dokonce naštvete na své rodiče, že vám dávali v dětství tolik sladkostí, byste se spíše měli zaměřit hlavně na vaše tělo a jeho reakci na stres. Jíst v reakci na emoce je velmi přirozené a máme ji vlastně všichni. Dalo by se říct, že za to můžete poděkovat stresovému hormonu kortizolu, který doslova zapaluje chutě na sladké a tučné potraviny, a to zejména ve chvílích, kdy je vám skutečně smutno.
I když je ale emocionální přejídání vlastně přirozenou reakcí, rozhodně to neznamená, že je to jediný způsob, jak se zbavit či minimalizovat účinky stresu. Rozhodně je dobré, abyste se snažili relaxovat, dopřávat si dostatek spánku, pít horké čaje a hlavně jíst zdravější potraviny – to je zdravý způsob, které přispěje k obnově rovnováhy hladiny kortizolu. Velmi oblíbenou formou relaxace je například investice do bublinkové koupele, která v dnešní době ani není nijak drahá.
Když jím, cítím se v pohodě, tak v čem je problém?
Můžete si sice myslet, že pokud se ocitnete ve stresové situaci, kterou vzápětí uklidníte pořádným nášupem sladkostí, budete se cítit dobře a stres zmizí. No, to je sice pravda, jenže byste si měli uvědomit, že se jedná pouze o krátkodobé řešení stresu a v závěru může dokonce vést ke stresu dlouhodobějšího charakteru. Zejména pokud se pravidelně ocitáte ve stresových situacích, které řešíte jídlem, může se vám stát, že rychle přiberete na váze. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že emocionální přejídání je spojeno až se 75 % lidí, kteří rychle přibrali na váze. Proč se toho zvyku tedy zbavit? Zachováte si pevné zdraví a štíhlý pas jako bonus.