Léto sebou přináší sluníčko, teplo, dobrou náladu, ale také lehčí oblečení. A lehké oblečení znamená, že odhalíme své nohy. Mnoho žen se ale za své nohy stydí, především pro nevzhledné křečové žíly a pavučinky, které nejen že nevypadají hezky, ale zároveň značí, že vaše nohy trpí. Co je způsobuje a jak proti nim bojovat?

Ze všeho nejdříve by vás asi zajímalo, jaké jsou vlastně příznaky a symptomy pavučinek a křečových žil. Na to máme jednoduchou odpověď. Křečové žíly jsou velké, viditelné žíly, a to díky tomu, že v minulosti byly abnormálně natažené nebo oteklé. Vyčnívají z kůže provaznickým způsobem. Nejčastěji mívají světle modrou nebo lehce nazelenalou barvu a mohou způsobit zdravotní problémy, jako jsou např. pocit těžkých nohou, únava nebo bolest. Od křečových žil je nutno odlišit pavučinky. To jsou malé, krátké nebo dlouhé žilky, které jsou vidět těsně pod povrchem kůže a obvykle se objevují buď na obličeji nebo na nohou. Mají modrou, červenou nebo fialovou barvu.

Oba tyto problémy mohou být způsobeny nejčastěji genetikou. Slabost cévních stěn je dědičná, bohužel. Ovšem lze si tyto problémy i přivodit nesprávným životním stylem – např. pokud máte zaměstnání, kde buď dlouho stojíte nebo sedíte – to vše má vliv na krevní oběh, a díky tomu vznikají právě křečové žíly. Pavučinky a křečové žíly však mají na svědomí i tyto věci: nedostatek pohybu, obezita, antikoncepční pilulky nebo stárnutí.

Zejména mohou křečové žíly trápit i těhotné maminky, resp. těhotné ženy jsou více náchylnější, a to proto, že v průběhu těhotenství je vystaven tlak na spodní část těla (na cévy). Dále má na tyto problémy vliv i ženské hormony, které jsou během těhotenství rozmnožené.

Krom těchto faktů existuje ale i celá řada mýtů o pavučinkách a křečových žilách. První je, že křečové žíly jsou neškodné a jde pouze o kosmetický problém. To však není pravda. Pokud se křečové žíly neléčí, může se z nich stát i onemocnění ve formě otoků kotníků nebo pokročilého chronického žilního nedostatku, což je stav, kdy žíly nemohou pumpovat dostatečné množství krve obsahující kyslík zpět do srdce.

A jak tedy křečové žíly léčit? Nejčastější, resp. nejmodernější procedura se nazývá sklerotizace (skleroterapie). Jinými slovy i „injekční terapie“. Jde o krátkou, bezbolestnou proceduru, která obvykle trvá asi 30 minut, v závislosti na velikosti žil. Během terapie je do žíly aplikován chemický roztok, který vyvolá místní chemické poškození a zánět. Jeho následkem dojde ke slepení žilních stěn a uzavření varixu. Poté následuje přiložení kompresivní bandáže po několik týdnů. Cena tohoto zákroku se pohybuje cca od 1500,- a výše, v závislosti na rozsahu zákroku. Výsledek je možné zpozorovat za několik týdnů při správném dodržování léčebného režimu.

A pokud byste raději nějaké nechirurgické ošetření, doporučujeme vám zůstat aktivní – to je dobrá prevence proti vzniku křečových žil a rozšířených žilek. Chůze a běh zlepšuje krevní oběh v nohou, které pomáhají zabránit tomuto rozvoji.