Během několika let se neustále mění názory na to, zda alkohol je, nebo není tělu prospěšný. Někteří tvrdí, že každý den by si člověk měl pochutnat na malé skleničce piva a jiní zase, že i malá sklenka vína dokáže dělat divy. Pokud už jste někdy ochutnala, nebo po víkendech ochutnáváte alkohol, pak je důležité vědět, kdy přestat. A když už ho pijete, bylo by dobré vědět, co s vaším tělem vlastně udělá, v tom pozitivním slova smyslu.
PÍT ČÍ NEPÍT?
Jen proto, že jste slyšela, že je tahle a tamta sklenka čehosi prospěšná, to neznamená, že byste do sebe měla lít litry alkoholu, jak se vám zachce. No opravdu, schválně si položte otázku, který člověk asi bude zdravější? Ten, který se v životě alkoholu nedotkl a neopil se, nebo ten, který se skleničkou v ruce kamarádí každý víkend? Můžeme to přirovnat třeba k čokoládě, která je podle mnohých studií pro člověka a jeho zdraví blahodárná, ovšem existuje plno dalších čokolád a tyčinek, které se jen blahodárně jeví. Pokud jde o alkohol, nabízí se opět otázka, co pijete. Jestliže vypijete s kamarádem nebo partou flašku vodky během jednoho večera, je to něco jiného, než když si dvakrát týdně dáte jednu, dvě sklenky piva.
ALKOHOL A SRDCE
Podle různých studií je opravdu prokázáno, že může být alkohol prospěšný. Opět tu ale platí zásada, že záleží na několika faktorech: 1. kolik toho vypijete, 2. co vypijete, 3. váš současný zdravotní stav. Co se alkoholu a srdečního zdraví týče, tak je prokázáno, že alkohol, v přiměřeném množství, skutečně může chránit před tzv. aterosklerózou. Ateroskleróza je vlastně kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny. A právě ateroskleróza může vést k infarktu. Alkohol s mírou tedy může snižovat pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění.
CHOLESTEROL
Obecně známo, existují dva druhy cholesterolu, které ovlivňují zdraví našeho srdíčka. První je tzv. HDL – užitečný cholesterol a ten druhý LDL – způsobující mnohé zdravotní problémy. Pokud vaše tělo obsahuje příliš mnoho LDL a příliš málo HDL, můžeš si zadělat na škodlivé nahromadění plaku v tepnách, což způsobuje sraženiny, srdeční choroby, infarkt. Pokud bude vaše tělo vybaveno vysokou hladinou HDL, může se proti takovým nemocem bránit. Studie opět dokazují, že malé a rozumné množství alkoholu může zvýšit hladinu HDL. Proč? Při rozumném a malém množství konzumace alkoholu dokážou bílkoviny cestovat po těle přes krevní oběh rychleji a tudíž zvyšují hladinu prospěšného cholesterolu HDL. Výsledkem je lepší zdraví srdce.
NEJZDRAVĚJŠÍ ALKOHOL? VÍNO!
Existuje mnoho nápojů, které jsou označovány za zdravé, ovšem ne všechny skutečně jsou. A pokud jste slyšela o tom, že červené víno je nejzdravější, pak je to pravda. Červené víno totiž obsahuje prospěšný antioxidant resveratrol, který chrání srdeční cévy a bojuje proti známkám stárnutí. Nové výzkumy navíc ukazují, že drť z hroznů může být prospěšná pro vaší pokožku. Tím pádem i bílé víno má své výhody.
JAK JE TO S PIVEM?
Ano, já osobně jsem nejčastěji slýchala ty klepy, že konzumace piva je prospěšná. Osobně si nemyslím, že by většina žen dávala přednost zlatavému nápoji s pěnou, ovšem pokud ano, snižujete riziko kardiovaskulárních onemocnění. Překvapivé zjištění má na kontě francouzská studie, jenž tvrdí, že tvrdý alkohol může být v malém množství také prospěšný – pomáhá snižovat LDL cholesterol, i když ne tolik jako červené víno.
ALKOHOL – VŽDY S MÍROU
Pokud holdujete alkoholu se svými přáteli o víkendech, nebo si sama doma dáte ráda sklenku červeného, je nutné vědět, co je pro vás vhodné a nevhodné. To, že je červené víno prospěšné ještě neznamená, že byste ho měla vypít litry několikrát týdně. Protože vše dobré má své mouchy. Umírněnost je klíčem ke zdraví – co se pití alkoholu týče. To znamená, že jestliže už se rozhodnete pít alkohol, neměla byste překračovat dávku jedné sklenice denně. U mužů jsou to dvě.