image courtesy of freedigitalphotos.netSlyšeli jste už někdy o tzv. syndromu vyhoření? Možná ano, možná ne, možná je pro vás tento termín poměrně cizí, přitom se může poměrně jednoduše stát, že se s ním setkáte. Syndrom vyhoření je psychologická reakce člověka, která vzniká na základě dlouhodobé emociální únavy, která se může projevit nejen stresem, ale i nechutí do života. Syndrom vyhoření vás může potkat na krátké období, ale můžete se s ním potýkat klidně i roky.

Proč se vlastně stává, že se lidé dostávají do situací, kdy musí čelit neustálému stresu, napětí? V dnešní době klademe důraz na význam, v tomto případě i na význam života, lidé si často potřebují neustále dávat nějaký význam, pro co žít a mnohdy, když nenalézají odpověď, upadají do negativních emocionálních stavů, které mohou způsobit právě syndrom vyhoření.

Syndrom vyhoření vás může potkat prakticky kdykoliv v jakékoliv fázi života a v jakémkoliv věku, přičemž nejčastěji se s ním potýkají lidé, kteří se často snaží překonat sami sebe, mají vysokou pracovní zátěž, zanedbávají své potřeby, pociťují vnitřní prázdnotu, jsou závislí na alkoholu či drogách, popírají problémy, které následně neřeší nebo nevědomě vyvolávají konflikty. Syndrom vyhoření jednoduše znamená kompletní duševní i fyzické vyčerpání, které může taktéž vést k sebevražedným sklonům a myšlenkám.

Syndrom vyhoření nejčastěji postihuje ty jedince, kteří žijí život v neustálém stresu z rušného života. Stres jako takový příliš neškodí, pokud nedosáhne určitého stádia, kdy už problém nelze nazývat stresem, nýbrž tak, že je člověk na pokraji zhroucení a vyčerpání. Pokud se chcete tomuto problému vyhnout, doporučujeme se řídit několika radami, které sestavili psychologové společně s lékaři.

Syndromem vyhoření často trpí například manažeři, lékaři nebo učitelé, kteří jsou nucení být ve své práci i v nepříjemných situacích zdvořilí, milí a musejí se chovat profesionálně bez ohledu na to, jak se psychicky doopravdy cítí. Člověk v takové chvíli nemůže odhalit své skutečné pocity a tak se s těmito problémy potýká pouze vnitřně, což způsobuje velkou psychickou újmu.

Pokud se chcete těmto problémům vyhnout a vyhnout se tak i možnému syndromu vyhoření, doporučujeme si život příliš nekomplikovat a naopak si jej usnadňovat, například náš život v současné době dost ovlivňují média nebo technika, jako jsou mobilní telefony, internet a televize. Čím více se od těchto věcí odpoutáte, tím méně negativních a zbytečných informací dostáváte, věnujte pozornost pouze sobě a svému klidu a odpočinku. Ať už je vaše práce fyzicky náročná či nikoliv, každá práce je z určitého hlediska „záhul“ na psychiku, proto nezapomínejte na odpočinek, jak těla tak mysli, udělejte si čas na to, co vás naplňuje, přináší vám štěstí a spokojenost, ať už je to procházka, posezení s přáteli nebo dlouhá horká koupel. Tělo i mysl je důležité regenerovat proti stresu.

Váš život může i dostatečně ovlivnit to, jakým způsobem žijete, nezapomínejte proto na zdravý životní styl, který zahrnuje jak zdravý jídelníček, tak aktivní pohyb. V rámci doporučení není vhodné pít a jíst různé stimulanty jakou je káva, čaj, alkohol nebo koření, důležitý je pouze pravidelný pitní režim v podobě vody.

Důležité je samozřejmě vybudovat si v rámci odpočinku i čas na kvalitní a pravidelný spánek, nezapomínejte proto svou mysl i tělo regenerovat v noci alespoň 7-8 hodin spánku.

Zároveň doporučujeme zbytečně nezatěžovat svou mysl, nedávejte si zbytečně předsevzetí, která víte, že stejně nesplníte, nežádejte po sobě obrovské výkony hned na začátku, protože když je člověk přetížený a nespokojený ze svých výkonů, stává se podrážděným, agresivním, což může způsobit nával stresu či propadnutí depresi.