Vláknina vždycky byla a je velkým kamarádem hubnutí. Je to důležitá živina, které naše tělo potřebuje, aby se bránilo proti chronickým onemocněním a dosáhlo tak optimálního zdraví. Každý z nás by měl konzumovat denně alespoň 25 gramů vlákniny. Proč je tak dobré si ji  začít dopřávat?

Základem správné stravy je příjem dostatku ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků a stejně tak byste měli věnovat pozornost i čtení etiket na potravinářských výrobcích, na kterých se samozřejmě lze dočíst, kolik obsahují vlákniny. Co všechno vám správné množství konzumace vlákniny může slíbit?

Vláknina je dobrá pro vaše srdce

  • Především konzumace rozpustné a nerozpustné vlákniny podporuje zdraví našeho srdce. Rozpustnou vlákninu lze najít například v ovsi, fazolích, hrášku a citrónech. Její pravidelná konzumace má přiznivé účinky při prevenci proti riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění, protože snižuje tzv. „zlý“ cholesterol. Nerozpustnou vlákninu zase lze najít v celých zrnech, pšeničných otrubách, brukvovité zelenině a mrkvi. I ta významně podporuje prevenci proti onemocnění srdce u lidí, kteří jsou v tomto ohledu vystaveni většímu riziku.

Vláknina podporuje pestrost vašeho jídelníčku

  • Pokud vyhodíte všechny moučné výrobky a zpracované potraviny, které se skládají z náhradních a rafinovaných živin a vyměníte je za potraviny bohaté na vlákninu – například ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, fazole a ořechy, výrazně tak zlepšíte kvalitu vašeho jídelníčku. Strava s větším obsahem vlákniny pro vás bude znamenat více energie, zdraví vašeho mozek, krásnou pleť a vlasy a v neposlední řadě snížíte riziko mnoha chronikcých onemocnění, včetně žlučových a ledvinových kamenů, snížíte zažívací problémy, bolest kloubů a další problémy související s nedostatečně pestrou stravou.

Vláknina jako skvělý pomocník při hubnutí

  • Stěžujete si na to, že se vám pořád nedaří zhubnout a přitom stále konzumujete výrobky s rafinovanými živinami a různými chemickými látkami? Pak se není čemu divit. Tyto produkty mohou sice dobře chutnat, ale na dlouho vás nezasytí a vaše tělo vám za ně taky dvakrát nepoděkuje. Tělu trvá delší dobu než vlákninu zpracuje – oproti jídlu, které je složené právě z rafinovaných látek. Díky tomu se cítíte déle sytí. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny navíc obsahují i méně kalorií a dodají vám potřebné živiny, včetně několika antioxidantů.

Vlákninou proti rakovině

  • Konzumace vlákniny může pomoci snížit riziko hned několika typů rakoviny. Zvláště pak rakovinu tlustého střeva, tenkého střeva, žaludku, jícnu, prsu a také vaječníků. Vláknina je prospěšná především střevům, protože funguje jako „čistič“, který odvádí toxiny z těla ven. Navíc v ovoci a zelenině je také mnoho antioxidantů, které jsou též důležitým faktorem při prevenci proti různým onemocněním.

Vláknina jako ochránce před diabetem druhého typu

  • Vláknina navíc podporuje zdravou hladinu cukru v krvi a inzulínu. Proto chrání před 2. typem diabetu, protože zpomaluje vstřebávání glukózy. A vzhledem k tomu, že podporuje hubnutí, pro osoby s cukrovkou je též dobrým pomocníkem při prevenci vzniku právě dalšího typu diabetu. Dopřávejte si hodně ovoce, zeleniny a celých zrn.

2 KOMENTÁŘE

  1. Vláknina vůbec není živina.

    Vláknina jsou tzv „dlouhé cukry“, které naše tělo nedokáže rozložit, štěpit a jsou pro nás nestravitelné. Naopak, jsou potravou pro baktérie v našich střevech. Ty pak lépe čistí střeva od lepku a jiných látek, usazujících se na stěnách střev, uvolňují je a pomáhají tak lépe strávit potravu, která se lépe pohybuje v nás, nevzniká tak zácpa a nehnije to v nás. A tím se zlepšuje i naše imunita.

    Pak nemusíte nijaký „zázračný“ jogurtový nápoj, který stejně kyselina žaludeční zlikviduje okamžitě po pozření.

    Nebojte se ovoce a zeleniny a buďte zdravá :)

Comments are closed.