Na obezitu v těhotenství měřítko neexistuje. Platí jen pravidlo, že pokud jste byla obézní již před těhotenstvím, zřejmě to nebudete mít s váhou lehké ani v době, kdy vám poroste bříško. S růstem dítěte uvnitř vás, je příbytek takříkajíc přirozený, ale vy byste určitě měla dodržovat určité zásady. A pití sladké limonády a dopřávání si zákusku bohužel na mysli nemáme.
Jezte zdravě už před početím
Daleko více byste se měla věnovat tomu, co konzumujete, a to již souběžně s plánováním početí. Zdravá výživa se vám vryje pod kůži a stane se vaším životním stylem. Zvláště v těhotenství, kdy jsou nároky organismu vyšší, to pak oceníte. Když začnete měnit stravování až v době těhotenství, může se vám udělat i nevolno. Pokud si budete dávat menší porce, než jste zvyklá a změníte i přílohu třeba na zeleninu, nemusí to vaše tělo vůbec dobře snášet. Na dietnější stravu najíždějte pozvolna.
BMI – známá věc, ale stále platná
Váha se určuje podle BMI neboli Indexu tělesné hmotnosti, která se vypočítává vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech. Když se nacházíte v rozhraní mezi 25 a 29,9 značí to vaší nadváhu. Kolem 30 a výše je tento výsledek silnou obezitou. Normální čísla jsou od 18,5 až 24,9.
Obezita má neblahý dopad na matku i dítě
Nadměrná hmotnost způsobuje řadu komplikací normálně, natož u matky, která čeká dítě. První nejčastější nemocí, která je dávána do souvislosti s matčinou obezitou je cukrovka. V těhotenství nazývána gestační diabetes. Bohužel tento stav zvyšuje pravděpodobnost císařského řezu.
Pokud tedy toužíte rodit spontánně, raději se s váhou něco dělejte již před plánováním početí. Ženy s gestačním diabetem a jejich děti, mají následně vyšší riziko vzniku cukrovky. Držet dietu tak jistě nebude vaším cílem, tak na to myslete a stravování s pitným režimem, si hlídejte.