Zatímco jsme se v prvním díle, věnovali vašemu stravování a představili si první největší hrozbu související s obezitou v těhotenství, dnes si řekneme o dalších potenciálních nemocech a doporučeních. S čím vším může být nadměrná hmotnost ještě propojená?

Krevní tlak a další

Obezita v graviditě, také úzce koresponduje s krevním tlakem, který se tímto následkem zvyšuje. Ženy jsou ohroženy vznikem preeklampsie. Jedná se o vážný stav, kdy je postižené prakticky celé tělo. Nejhorší případy končí záchvaty, mozkovou mrtvicí nebo selháním jater a ledvin.

Obezita zapříčiňuje také stav zvaný spánková apnoe. Během těhotenství se tak cítíte unavená, ale bohužel to není jen jediný dopad – opět máte sklon k vysokému krevnímu tlaku a s tím hrozí i rozvoj preeklampsie včetně poruch srdce a plic. Děti, které se rodí obézním ženám, jsou více vystavované vzniku vrozených vad neurální trubice a srdce.

Rizika

Příliš hodně tělesného tuku u žen, znamená i horší orientaci při ultrazvukovém vyšetření. Tím pádem je ztížená i včasná diagnostika některých možných problémů. Zvyšuje se také existence toho, že bude velká porodní váha dítěte (takže se ani spontánní porod v těchto situacích nedoporučuje), je to příliš riskantní. Bohužel se také u obézních matek stává, že rodí předčasně. K mnoha faktorům, které jsou škodlivé a způsobené obezitou, je na místě, těhotnou ženu k porodu indikovat dříve.

Jak bezpečně zhubnout během těhotenství?

Rozhodně chce váš stav probrat s lékařem. Jedině on vám řekne, co můžete a nesmíte dělat. Při gestačním diabetu bude potřeba držet dietu pod odborným dohledem dietologa. Obecně se doporučuje chůze a plavání, ale se vším začněte postupně. Pro začátek bude stačit kolem 5 až 10 minut, pozvolna do navýšení 30, max 45 minut. Vyhněte se jídlům rychlého fastfoodu, smaženým a zpracovaným polotovarům, sladkostem a studeným nápojům. Nahraďte je za doporučené potraviny od gynekologa nebo přímo dietologa.