Pálení žáhy je nepříjemné a obtěžující. Pokud si i vy pochutnáváte rádi na dobré kávě, bílém víně nebo babiččiných koláčcích, můžete se občas setkat s nepříjemným pálivým pocitem, který stoupá ze žaludku do jícnu. Právě takhle se projevuje tzv. pálení žáhy.
Pálení žáhy má na svědomí ochablý svěrač mezi žaludkem a jícnem. S tímto problémem se potýká až 40% dospělých jedinců.
Jak se může projevovat pálení žáhy?
Jedním z příznaků je právě onen pálivý pocit, který stoupá od žaludku až do krku. Tento pocit vzniká tak, že natrávený obsah žaludku je vytlačován zpět do jícnu. Vedle tohoto příznaku však můžete pociťovat také noční kašel nebo obtíže s polykáním. Velice často se tito lidé setkávají s nespavostí.
Jestliže vás pálení žáhy obtěžuje příliš často, navštivte raději lékaře, protože neléčený reflux může vést k poškození sliznice v jícnu a ke vzniku nádoru.
Preventivní opatření
Jestliže vás pálení žáhy neobtěžuje příliš často, postačí vám dodržovat jen jisté zásady týkající se například správného držení těla při jídle apod. U jídla bychom měli sedět rovně. Vyhýbejte se jakýmkoliv náročným pohybům po jídle. Necvičte, neohýbejte se. Snažte se mít na sobě volné oblečení, které vás nebude v pase nijak stahovat. Snažte se jíst nejpozději 3 hodiny před spánkem. S velkou pravděpodobností již víte, které potraviny vám tyto potíže vyvolávají. Nejčastěji to bývá česnek, čokoláda, cibule, pórek, máta peprná, káva, limonády, alkohol, pikantní jídla a tučná jídla. Pálení žáhy se však může vyskytovat ve větší míře u těhotných žen, u obézních lidí a u těch, kteří se přejídají.
Při občasných potížích vám pomůže, když si v lékárně nakoupíte léky, které jsou pro tuto problematiku určené. Trápí-li vás však pálení žáhy častěji, poraďte se o vhodných lécích s lékařem.