Za padání vlasů nemůže pouze dědičnost, ale také nezdravý životní styl a nekvalitní péče o vlasy. Právě tyto faktory bývají příčinou nadměrného vypadávání vlasů.Vlasy byly vždy ožehavým tématem diskuzí o kráse a přitažlivosti. Ve skutečnosti je jen málo lidí se svými vlasy spokojeno. Pro někoho jsou pýchou, pro jiného zase trápením. Každý rok se speciálně pro vlasy vytváří nové kolekce barev a střihů. Jedním z nejožehavějších témat všech diskuzí je však bezesporu jejich vypadávání. Je důležité rozlišit, zda se jedná o vypadávání přirozené nebo o vážnější onemocnění.
Vlasy jsou živé
I přesto, že může vypadávání vlasů někomu nahánět hrůzu, je často spojeno s přirozenou regenerací buněk a obnovou vlasového porostu. Lidské vlasy jsou produkovány v pokožce hlavy v tzv. folikulech. Každý folikul umožňuje růst vlasu po dobu dvou až sedmi let. Jednotlivý vlas má tedy předurčenou dobu do vypadnutí. Tato doba se také dělí na několik fází, z nichž až osmdesát procent tvoří fáze aktivního růstu. Za normální, tedy přirozenou ztrátu vlasů, můžeme považovat vypadnutí cca 100 vlasů denně a při mytí se tento počet může až ztrojnásobit.
Kdy nastává problém
Vypadávání vlasů je problémem především u mužů, ale nevyhýbá se ani ženám. Až u třiceti procent mužů se první známky úbytku vlasů objevují již po 30. roce života. Naproti tomu u žen je to obvykle až od 60. roku. Největší vinu dermatologové přisuzují právě změnám v hormonálních procesech v těle. Většina odborníků se však shoduje, že stav našich vlasů je odrazem našeho vnitřního stavu – našeho zdraví. Prvním varovným příznakem, že je něco v nepořádku, je tedy nadměrné vypadávání. Nebojte se navštívit dermatologa, pokud nadměrná ztráta vlasů přesáhne období čtyř měsíců. Odborníka vyhledejte také v případě, že se vám na pokožce hlavy objevují holá místa a také, když pocítíte znatelné zhoršení kvality vlasů.
Proč muži?
U mužů může za nadměrné vypadávání vlasů hormon testosteron. Pokud se jeho hladina zvýší, je velmi negativně ovlivněn vlasový kořínek a tím také kvalita vlasu a jeho odolnost vůči vnějším vlivům. Pokud se vypadávání vyskytne u mužů ve věku do 25 let a lékař vyloučí genetickou dispozici, je potřeba zaměřit se na možné kožní onemocnění. Myslete také na dlouhodobý stres, který velmi ovlivňuje kvalitu vlasů. Hormonální změny mohou způsobovat vypadávaní také u žen. Často se však jedná o hormonální výkyvy způsobené pubertou, těhotenstvím nebo klimakteriem. Vypadávání vlasů může být také známkou onemocnění kůže, infekčních chorob, poruchy štítné žlázy a dalších autoimunitních poruch, při kterých dochází k imunitní reakci organismu proti vlastním buňkám. Následkem toho bývá až takzvaná ložisková plešatost, kdy dochází ke ztrátám velkých ložisek vlasů. Spouštěčem vypadávání vlasů může být také některá skupina léčiv – např. chemoterapie.
Příště si povíme o metodách léčení vypadávání vlasů, možných terapiích a prevenci