Podle průzkumů přicházíme vedle osob, které chrápou denně minimálně o půl hodiny spánku.
Chrápou především muži. Odhaduje se, že mezi třicátníky chrápe asi dvacet procent mužů a jen pět procent žen. Za hranicí šedesáti let narůstá procento chrápajících na šedesát u mužů a čtyřicet u žen. Tento fakt je z velké části způsoben ztráto elasticity tkání hrdla, otylostí nebo ztrátou svalového napětí. Záleží rovněž na síle a intenzitě chrápání. Hladina hluku způsobeného chrápáním může dosahovat až devadesát decibelů, což je pro porovnání hodnota odpovídající projíždějícímu motocyklu nebo soupravě metra. Při tak silném chrápání se již opravdu nedá spát.
Není proti divu, že se chrápání stává důvodem k rozvodům. Podle odhadů by to mohla být jedna z hlavních příčin každého desátého rozvodu. Muži považují chrápání za drobnost, ale neustále rušený spánek dokáže znemožnit odpočinek, což vede k vyčerpání, nervozitě a nakonec i k depresím. V takovémto stavu je pak lehké se pohádat. V Pittsburghu provedli experiment, který měl prokázat souvislost mezi problémy se spánkem a kvalitou manželství. Ukázalo se, že zatímco u žen má délka a kvalita spánku značný vliv na chování k partnerovi, u mužů nedocházelo při nedostatku spánku k téměř žádným výkyvům. Že by tedy byl recept na povedené manželství odpočatá žena? V tom případě by možná stačilo spát na gauči v obýváku? Chyba lávky. Oddělené spaní manželství neprospívá o nic více než chrápání.
Stále ještě přetrvává přesvědčení, že se chrápání nedá a nebo nemusí léčit. Při konzultacích s lékařem jsou pak lidé zaskočeni tím, jak silně negativní dopad má chrápání na jejich vlastní zdraví. Přitom je chrápání zcela logicky velmi podobné dušení se. Organizmus je tedy stále lehce neokysličený. Což mívá poletech své následky.
Chrápání lze léčit farmakologicky nebo operativně. Přičemž je operace prováděná většinou při lokální anestezii a trvá přibližně půl hodiny. Hodinu po operaci se pacient vrací domů.
Zbavení se chrápání v ložnici pomůže vašemu vztahu i zdraví. Spánek je jednou ze základních životních funkcí člověka. Umožňuje regeneraci organismu. V době spánku dochází k opravě poškozených buněk, obnově receptorů a prohloubení paměti. Pro ženy je navíc spánek klíčový pro uchování mládí. Ženy, které mají dostatek klidného spánku stárnou pomaleji, jsou odolné proti stresu a nepropadají depresím. Vypadají svěží, mladší a jsou více „v pohodě“.