Předtím, než se namažete opalovacím mlékem a vyrazíte k vodě, byste se měli ujistit, že vám váš přípravek skutečně poskytne ochranu, kterou slibuje. Mnoho výrobků to totiž nedělá – zjistil to nový výzkum výzkumného centra Consumer Reports National.

 

 

Výzkumníci testovali více jak 20 různých voděodolných produktů, jednalo se o širokospektrální opalovací krémy a spreje s účinností proti UVB záření (to, které způsobuje spálení) a UVA záření (to, které způsobuje stárnutí). Opalovací krémy byly použity na záda dobrovolníků. Všechny z nich měli vydržet 80 minut nepřetržitého ponoru ve vodě. Byl použit také stimulátor UVB a UVA záření. Po jednom dni byla vyšetřena kůže dobrovolníků a zkoumána intenzita zarudnutí kůže a opálení.

Jaké byly výsledky?

Testem prošlo pouze 7 produktů, které poskytli kvalitní sluneční ochranu proti oběma typům záření. Zajímavé je, že jen dva produkty (s SPF 50 a SPF 50+) skutečně poskytly ochranu, kterou slibovaly na obalu. Ostatní opalovací krémy poskytli o 4 až 40 % méně UVB ochrany, než uvádí. Více než polovina produktů ale prošla testem UVA záření.

Co doporučujeme?

Co to pro vás tedy znamená? Určitě nevěřte všemu, co se na opalovacích krémech píše, raději se proto mažte víckrát za sebou a neustále tak ochranu opakujte – při otření ručníkem, zpocení nebo i delším pobytu na slunci. Určitě doporučujeme použít alespoň ochranu SPF 30, a to i přesto, že nejste u moře. U moře naopak doporučujeme použít SPF 50 a vyšší.