Koupel dnes už ani tak není činností vedoucí k čistotě, ale spíše nám slouží k uvolnění. Ponoříme se do teplé vody, zcela se uvolníme, zavřeme oči a sníme. Nebo si užíváme příjemné teplo a cítíme, jak vše co je ztuhlé a napnuté povoluje. Na nic nemyslíme a odpočíváme.
Nedávejte si koupel příliš horkou. Ta má za následek odmašťování a vysušování kůže. U některých lidí se může stát, že bude přetížen krevní oběh. Doporučuje se koupat se kratší dobu, ideální je doba do 15 minut. I v dnešní době se nedoporučuje koupat se často. Odborníci tvrdí, že koupel si máme připravit tak dvakrát do týdne. Jestliže se koupete častěji, vždy po ní nakrémujte své tělo. Použijte tělový krém nebo olej. Je dobré si tělo nakrémovat, zabalit se a v teple, přikrytá chvíli odpočívat.
Pokud si dopřáváte koupel ráno nebo před nějakým večírkem či jednáním, na závěr se osprchujte studenou vodou. Póry se vám stáhnou a budete se cítit svěží.
Jednou za půl měsíce se doporučuje udělat si peeling, aby jsme se zbavili nečistot a odstranili zrohovatělou kůži. Dnes se o peelingu mluví často, ale nenechte se mýlit. Příliš často ho provádět také škodí. Sice se zbavíte zrohovatělé kůže, ale pak se vám může stát, že zrohovatělá kůže se bude objevovat čím dál častěji.
Pokud máme místa, která jsou zvlášť hodně zrohovatělá, měly bychom je ošetřit vodou z vymačkaného citrónu. Snad nám to tedy zabere.
Můžete namítnout, že koupel bez pěny či soli není ono. Souhlasím s vámi. Dnes si můžeme vybrat z mnoha nabízených výrobků. Nemáte-li zrovna žádný doma po ruce, vyrobte si přísadu sami.
Pro suchou pokožku je vhodná koupel s mlékem. Zbaví kůži nečistot a pomáhá k prokrvení. Do napuštěné vany vlijeme 2-3 litry mléka, plnotučného a promícháme. Naše předchůdkyně si dopřávali i koupele s podmáslím. Nebo do mléčné přidali ještě sůl a med.
Dopřejte si olejovou koupel. Do vody ve vaně přidejte 10 až 20 kapek oleje a pak se do vany přibližně na 10 minut ponořte. Olej se vypařuje a dýchacími cestami se dostává do vašeho těla. Takovéto koupele povzbuzují, zklidňují a mají léčivé účinky. Pomáhají třeba, když se u nás objeví první známky nachlazení.
Bylinkové koupele narozdíl od olejové vstřebávají do těla přímo přes kůži. V lékárnách a v některých obchůdcích jsou k dostání přímo bylinkové koupele. Pokud máte bylinky doma, můžete si bylinkovou koupel jednoduše připravit sami. Bylinky zalijete vařící vodou, necháte kolem 10 minut luhovat a pak nálev scedíte a vlijete do vany.
Tak neváhejte a až uložíte děti, uklidíte kuchyň, dopřejte si koupel. Dneska to třeba potřebujete více než jindy. Bude vám nádherně.