Chlorid sodný (NaCl), je v běžné mluvě nejčastěji používán jako sůl, kuchyňská sůl. V přírodě se vyskytuje jako nerost, sůl kamenná. Námi běžně používaný a nenahraditelný.
Sto lidí, sto chutí. Někteří lidé jsou zvyklí příliš mnoho solit a někteří téměř vůbec. Jedni říkají, že máme používat sůl minimálně a druzí, že naše tělo sůl také potřebuje a že bychom se podle přísloví „sůl nad zlato“ bez ní neobešli.
Máme tedy solit a nebo opravdu raději solit mírně? Nejlépe je opravdu najít tu správnou hranici a míru. Pokud konzumujeme více slaných potravin, pak je opravdu na místě někde na soli ubrat.
Jestliže se o to pokusíte, ale na pokrmech si nepochutnáte, zkuste sůl nahradit bylinkami. Jídla také ochutí česnek a cibule. Začněte postupně a pozvolna. Ze začátku solte při vaření normálně jak jste zvyklí, ale zkuste si už jídlo na talíři nedochucovat solí. Pak krok za krokem snižujte dávky soli při vaření.
Lékaři tvrdí, že jsme zvyklí solit třikrát více než je naše doporučená denní dávka. Proto apelují, že pokud chceme žít zdravě, máme solit přiměřeně. Denní dávka by měla tvořit 2-4 g soli. Pokud tento příjem překračujeme, hrozí nám zvýšený krevní tlak a ten může vést k mozkovým a srdečním příhodám.
Máte pocit, že moc nesolíte? Nezapomeňte, že větší obsah soli obsahují konzervy, uzeniny, výrobky z ryb, paštiky. Také instantní pochutiny. Sůl nelze nahradit ani kořením, jelikož kořenící směsi obsahují sůl. Velkým zdrojem soli je také velmi známé dochucovadlo glutaman sodný,
Takže tak jako u všeho je potřeba tělo o sůl neošidit, protože minerální látky jsou pro něj nepostradatelné, ale ani nepředávkovat. Pokud si znovu položíme otázku solit nebo nesolit? Jediná správná odpověď je solit, ale přiměřeně.