Existuje celá řada věcí, které děláme běžně a bez ostychu s tím, že nám usnadní a zpohodlní život. Jíme, spíme, myjeme se a další činnosti, které nám život usnadňují, zlepšují a zpříjemňují. Někteří vědci a lékaři ale tvrdí, že tyto obyčejné činnosti nám kolikrát mohou i uškodit. Ptáme se tedy, co je podle nich škodlivé a my to netušíme?
Vědci tvrdí: každodenní sprchování či koupel prý škodí zdraví
Říkáte si, že je pro vás každodenní koupel nebo sprcha naprosto běžnou, přirozenou a nutnou činností? Naprosto souhlasíme, je důležité, aby se naše tělo každý den nějakým způsobem očistilo. A jak jinak to udělat, než pomocí horké koupele či příjemné a rychlé sprchy? I přesto, že je nám tato činnost zcela přirozená, lékaři a vědci nesouhlasí. Izraelští lékaři tvrdí, že časté sprchování nebo koupání prý škodí zdraví. Ptáte se proč? Odborníci říkají, že každodenní sprcha, tedy mytí mýdlem nebo sprchovým gelem může být pro tělo škodlivá. Kůže se stává suchou a přírodní „mastnota“, která chrání lidskou kůži proti plísním a mikrobům, je postupně zničena. Doktorka Rachel Lutsati doporučuje se sprchovat jen 2x týdně. Zároveň nedoporučuje mytí vlasů každý den, protože šampony a kondicionéry se na vlasech udržují příliš dlouho a mohou tak poničit zdraví v důsledku toho, že nejsou odstraněny vodou po jednom opláchnutí. Tekutá mýdla a gely, které používání při sprchování či koupeli obsahují prý vysoké množství aktivních složek, tudíž také dlouho trvá, než se skutečně opět dostanou z pokožky. Otázkou je, zda vás tato fakta donutí se koupat či sprchovat méně, my asi raději riskneme to riziko, protože je pro nás každodenní mytí jednoduše věc nezbytná a pohodlná.
Vědci tvrdí: sklenice vína denně vede k obezitě
Přijdete po práci domů a dáte si skleničku vašeho oblíbeného vína? Pokud ano, zbystřete. Pracovníci Národního institutu pro zneužívání alkoholu a alkoholismu tvrdí, že tento „neškodný“ zvyk může po čase vést ke vzniku obezity – lidem se rozvíjí touha po kalorických potravinách. Vědci z institutu si všimli, že lidé, kteří často konzumují alkohol, ztrácejí sebekontrolu, odmítají jíst zdravé jídlo a jí více než obvykle. Ukazuje se tedy, že milovníci nezdravého jídla jsou zároveň fanoušci alkoholu. Proběhl tedy jakýsi experiment. Bylo do něj zapojeno více než tisíc dobrovolníků, kteří vyprávěli po experimentu o svém jídelníčku a alkoholu. Ukázalo se, že během dnů bez alkoholu spotřebovali muži 2400 kcal denně a ženy 1700 kcal. Když pili alkohol, jedli o 9 % více tučných jídel. Ve velkém množství konzumovali potraviny, které obsahovaly: mouku, brambory, maso atd. Nyní si tedy položte otázku, zda to není právě alkohol, který vás nutí jíst více tučných jídel. Pokud si nejste jisti, potom si udělejte i vy malý podobný experiment doma a třeba sami sebe překvapíte.