Vítr silně fouká, silně prší a mrzne. Ano, tak to je klasický podzim, který s sebou ale přináší kromě krásy zbarvených listů také stinné stránky. Například nemoci. Jak se proti nim bránit a proč vlastně bývají lidé na podzim nemocní.

Je asi důležité vědět, že bakterie, které se přenáší vzduchem se samozřejmě šíří kvůli nakaženému jedinci, a jelikož na podzim začíná škola, lidé se dostávají do kontaktu se spoustou dalších lidí, což vytváří úžasné prostředí pro šíření virů a bakterií. Nejčastějším onemocněním bývá zpravidla onemocnění dýchacích cest, stejně jako další infekce.

Podzim vám mění biorytmus

Také změna biorytmu si s vaším organismem pěkně zahrává a dokáže způsob pořádnou neplechu. V létě každý odpočívá, jezdí na dovolené a celkově více relaxuje, zatímco na podzim opět začíná pracovní a školní nasazení, tedy si lidé dopřávají méně spánku. Je navíc prokázáno, že pokud máme méně spánku než obvykle, snižuje se naše obranyschopnost a tělo je náchylnější k infekci, se kterou pak hůře bojuje.

Ve vzduchu se na podzim stejně jako na jaře tvoří nové alergeny. Různé druhy pylu a prachu se na podzim tvoří také a způsobují nejen problémy s dýcháním, ale známá je i senná rýma. Nejčastějším viníkem je například ambrózie a některé druhy plísní. V tomto případě určitě doporučujeme si pravidelně mýt ruce.

Kromě alergenů ve vzduchu a změn biorytmu však bývá na podzim velkým problémem také čas. Dny jsou s blížící se zimou čím dál tím kratší. Vstáváte za tmy a chodíte domů za tmy. Nejen, že je to pořádná zápřah na dobrou náladu, ale lidé jsou takto i více ve stresu, přičemž je dokázáno, že pokud se člověk často a dlouho stresuje, je náchylnější k nemocem a snižuje tak i svou obranyschopnost. Stres je například kolikrát považován za mnohem horší toxin, než je například kouření.

O tom, že podzim s sebou přináší také mnohem nižší teploty než v létě, snad už ani nemusíme hovořit. Pokud se člověk špatně obleče a prochladne, nastydne a nemoc je rázem na světě.