Léto je v plném proudu a téměř všichni vyráží za sluníčkem buďto k moři, řekám nebo na veřejná koupaliště. Těšíme se, až si lehneme na podložku a budeme se hezky vyhřívat na sluníčku, protože té ošklivé zimy už máme plné zuby! Slunění je moc příjemné, ale nezapomínejme u toho na naše zdraví. Jak se slunit a neuškodit si?

Nebojte se dermatologa

Téměř všichni dermatologové se shodují, že každý cestovatel, který má namířeno k moři, by měl navštívit dermatologa. Není nic nebezpečnějšího, než vyrazit za silným sluníčkem k moři s rizikovými znaménky. Vyšetření u dermatologa se nemusíte rozhodně obávat! Je zcela bezbolestné. Dermatolog si prohlédne všechna vaše znaménka pomocí digitálního dermatoskopu. Jedná se o přístroj, který analyzuje vaše znaménka a určí, zda by nebylo vhodné znaménko odstranit dříve, než se začnete slunit.

Kdy jít na vyšetření?

Přestože si většina lidí nechává vyšetřit své pigmentové skvrnky před létem, odstranění znamének se povětšinou provádí během zimních měsíců. Je nutné si uvědomit, že jizva po odstraněném znaménku by neměla být vystavena UV záření minimálně po dobu čtyř měsíců. Pokud nedodržíte tohle doporučení, mohlo by se stát, že vám zůstane velmi nehezká památka.

Kdo by se měl nechat vyšetřit?

Vyšetření by neměli odkládat lidé s nízkým fototypem. Také lidé, kteří mají více než 25 znamének na svém těle by si měli zajít na vyšetření. Není nic horšího, než podcenit riziko. Vyskytla se ve vaši rodině rakovina kůže? Běžte ke specialistovi co nejdříve. Návštěvu dermatologa by měli zvážit také lidé, kteří se v dětství častokrát spálili a lidé, kteří jezdívají každý rok k moři do rovníkové oblasti. A samozřejmě neodkládejte návštěvu dermatologa, jestliže jste si všimli, že vaše znaménko se změnilo.

Solárium

Mnohé ženy chtějí být opálené už před cestou k moři, a proto rády navštíví solární studia. Dermatologové se však shodují, že solárium před dovolenou nijak nepomůže. Raději se přiklánějí k názoru, že je lepší odjet na dovolenou neopálená, ale důkladně vybavená opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem a postupně prodlužovat dobu strávenou na slunci.

Pozor na sluníčko při sportu!

Proč je právě při sportování sluníčko více nebezpečné? Protože většina z nás se zapomíná při sportu namazat vhodným opalovacím krémem. Ležíme-li u vody a opalujeme se, je natírání se opalovacím krémem naprostou samozřejmostí. Při sportu však na to již zapomínáme. Lékaří zdůrazňují, že právě při sportu je velmi důležité dodržovat časté natírání těla opalovacím krémem. Ať už budete sportovat nebo lenošit na pláži, měli byste se natřít opalovacím krémem 20-30 minut před sluněním. Správné množství krému na celé tělo je přibližně 36 g. To je cca šest čajových lžiček. Nesmíme zapomenou, že je nutné se domazávat. Přibližně každé tři hodiny. Opalovací  krém je velmi jednoduché setřít, například ručníkem při osušování, také potem apod.

Spálil jsem se!

I když dodržujete veškeré zásady, může se stát, že se jednoduše spálíte. Kůže vám může zčervenat nebo vás začne pálit. Jak si pomoci? V takovém případě je vhodné použít chladivou emulzi s vitaminem E nebo samotný panthenol. Tyhle pomocníky mějte nachystané v ledničce, aby příjemně chladily. Objeví-li se však u vás puchýře, navštivte raději lékaře. Ten vám předepíše léky, které zmírní zánět kůže.

Chraňte své děti!

Je velmi nutné si uvědomit, že dětská pokožka je mnohem více citlivá než u dospělých jedinců. Necháte-li vaše dítě spálit, je několikanásobně zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku. Lékaři se shodují, že ochrana dětské pokožky je velmi klíčová z hlediska vzniku kožních nádorů. Nenechávejte tedy děti pobývat na přímém sluníčku mezi 11. a 15. hodinou.

Investuje do opalovacích krémů

Sháníte-li opalovací krémy na svou dovolenou, jistě vám neuniklo, že si můžete v drogeriích vybírat z velkého množství opalovacích krémů. Do krémů je však vhodné investovat. Kvalitní a dražší opalovací krémy mají kvalitní masťové základy, které jsou hypoalergenní a neucpávají póry. Dražší opalovací přípravky vydrží na těle déle.