Běhání. Pro někoho je to sport, který vám dobije energii, jiní se mu vyhýbají jak to jen jde. Pokud patříte do druhé kategorie a běh vám nic neříká, uvědomte si, že právě běhání je nejpřirozenější sport, jakému se můžete věnovat. Samozřejmě je nutné se zamyslet nad správnou zátěží, abyste si spíše neuškodili. Ale o tom, jak si běh správně dávkovat, se dozvíte později.
Nadváha a běhání
Většina lidí začíná s během proto, že chtějí něco změnit. V dnešní době, kdy se klade velký důraz na zdravý životní styl, začíná sportovat čím dál více lidí. Běhání je tak přirozené, že si na něj tělo zvyká poměrně snadno. Někteří začínají běhat, aby se protáhli po několika hodinovém sezení u počítače v práci, jiní potřebují zmírnit svou nadváhu a jiní zase “provětrat” mozek. Lidé s nadváhou a ti, kteří dlouho nesportovali, musí začínat s během velmi pozvolna. Zde se odborníci shodují, že se nevyplácí nic uspěchat. Jelikož se při běhu nezatěžují všechny svaly a klouby rovnoměrně, netrénovaní lidé by měli začínat s rychlejší chůzí a poté se pomaličku přesměrovat na pomalejší běh. Pokud tedy máte nadváhu a běhání vás láká, dopřejte svému tělu čas. Pokud se hned přetížíte, určitě si podruhé zaběhat nepůjdete a tím vaše sportování skončí stejně rychle, jako začalo. Pokud to myslíte tedy vážně a teprve začínáte, kupte si také speciální hole, které zaměstnají také ruce. Před samotným sportem byste měli své tělo na zátěž připravit. Je vhodné provádět 10 minut před během nebo rychlou chůzí zahřívací cvičení, při kterém se protáhnou velké svaly. Poté začněte chůzí a pakliže vám to kondice a zdraví dovolí, přejděte na běh. Až se hezky projdete nebo vyběháte, je vhodné celý proces ukončit uvolňujícími cviky.
Pravidelnost je důležitá
Pokud chcete svůj životní styl opravdu změnit a podpořit své zdraví, pravidelné běhání je velmi důležité. Měli byste se tomuto sportu věnovat 3x týdně po dobu 30 – 60 minut. Míra zátěže je velmi individuální a každý jedinec sám dobře ví, jak na tom je s fyzickou kondicí. Rozhodně není na místě se nějak přeceňovat. Pokud jste netrénovaní, začínejte vždy s velmi mírnou zátěží a tu postupně zvyšujte. Jak zjistit ideální zátěž pro vás? Je to jednoduché. Maximální tepovou frekvenci pro daný věk je velmi snadné spočítat. Odečtěte od 220 svůj věk. 40% z vypočtené hodnoty je mírná zátěž. 60 – 70% představuje střední zátěž a 80 – 85% pak představuje klasickou zátěž.
Srdeční problémy
Pokud máte srdeční problém, je vhodné běh vždy konzultovat se svým lékařem. Opatrnosti není nikdy dost. Tím nic nepokazíte a alespoň budete vědět, že děláte správně. Konzultaci s lékařem se nevyhýbejte ani v případě, že si myslíte, že je vaše srdce v pořádku, ale nejste si 100% jisti.
Když nevíte proč běhat
Pokud nejste pořád přesvědčeni zda si jít zaběhat, zde uvádíme výčet kladných účinků:
- Zbavíte se stresu a uvolníte se
- Zlepšíte si prokrvení končetin i orgánů
- Zredukujete si nadváhu
- Snížíte tím v těle přítomnost škodlivých volných radikálů
- Metabolismus vám bude lépe pracovat
- Předcházíte tak infarktům a mrtvicím
- Zlepší se vaše soustředěnost
- Díky vyplaveným endorfinům budete myslet pozitivněji a budete šťastnější
- Eliminují se vám depresivní stavy